Publicerad 12 november 2008 - 09:43 Uppdaterad 12 november 2008 - 10:09
Landets första Alfons Åberg-staty har invigts i Göteborg. Statyn står mitt i barnboksavdelningen på biblioteket i Hammarkullens Folkets hus.
Alfons på flera språk
Böckerna om Alfons Åberg finns utgivna på 30 språk. På engelska heter han Alfie Atkins, på tyska Willi Wiberg, på norska Albert Åberg, på isländska Einar Áskell, på finska Mikko Mallikas och på walesiska Ifan Bifan.
36 år efter att den första boken om Alfons Åberg kom ut blir huvudpersonen förevigad som staty. Alfons-statyn är gjord i glänsande brons och cirka en meter hög. Lagom höjd för att fem- och sexåringar ska nå upp och klappa på den, enligt Kerstin Wennergren, chef för Folkets hus i Hammarkullen.
- Vi är både stolta och glada över att det är Göteborg som får Sveriges första Alfons-staty, och vi är naturligtvis smickrade över att statyn ska stå i Folkets hus, skriver Kerstin Wennergren i ett pressmeddelande.
Bronststatyn är skapad av Ann-Margret Bergström, syster till Gunilla Bergström som skrivit böckerna om den lille killen som bor med sin pappa och har en låtsaskompis vid namn Mållgan.
Böckerna om Alfons Åberg är utgivna på 30 språk och har sålts i fyra miljoner exemplar bara i Sverige. Gunilla Bergström har skrivit 24 böcker om Alfons Åberg, plus ett antal pekböcker och en visbok. Den första, God natt, Alfons Åberg, gavs ut 1972.
I "Quantum of Solace" hörs inte den klassiska repliken "Skakad, inte rörd" en enda gång. Däremot slår filmen traditionellt rekord i produktplaceringar.