Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss! Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.
Publicerad 4 december 2008 - 11:12 Uppdaterad 4 december 2008 - 11:28
Sista kapitlet om läkaren Rafik Abu Ramadans läkarlegitimation är inte skrivet än. Nu vill Socialstyrelsen ha fallet prövat, efter att läkaren fällts i tingsrätten för att förfalskat intyg.
TINGSRÄTTEN ansåg att läkarens svårigheter att få arbete är en förmildrande omständighet. En paradox, säger Socialstyrelsen till Dagens Medicin. - Frågan om mannens lämplighet som läkare är ingen rättslig fråga utan en behörighetsfråga. Svårigheten att få jobb ska därför inte ses som ett straff, anser Nils René, avdelningschef på Socialstyrelsens tillsynsenhet i Malmö till tidningen.
Domen kan nu komma att användas för ett yrkande på att läkarens legitimation ska dras tillbaka. - Vi vill snarast göra en samlad sammanställning av läkarens lämplighet att inneha läkarlegitimation, säger Nils René till Dagens Medicin.
EFTERSOM Rafik Ubu Ramadan har läkarlegitimation i Sverige har han också kunnat få det i Danmark och Norge. Han har även ansökt om läkarlegitimation i Storbritannien, Irland och Dubai, uppger Dagens Medicin. Var han arbetar idag är okänt.