Säsonger

Har du missat ett program? Bläddra i vårt omfattande arkiv där vi sparar allt, säsong för säsong.

Sök i arkivet

Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss!
Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.

Prenumerera
Anmäl dig till Uppdrag gransknings nyhetsbrev.
Din mejladress:
RSS

Prenumerera på vår RSS-feed och får det senaste från Uppdrag granskning helt automatiskt.

I forumen på SVT Debatt kan du diskutera alla våra program och reportage.

Uppdrag gransknings Nils Hanson guidar dig genom ett grävprojekt, från idé till publicering.

Läkaren Rafik Abu-Ramadan konfronteras av Janne Josefsson. Foto: SVT

Varningarna stoppar inte läkaren

Publicerad 16 januari 2007 - 20:00
Uppdaterad 15 augusti 2008 - 09:07

Läkaren Rafik Abu-Ramadan har varnats fyra gånger - i ett fall för en så allvarlig felbehandling att en liten pojke var nära att mista livet.
Han har överförskrivit narkotiska läkemedel, förfalskat sina egna tjänstgöringsbetyg och anses som opålitlig och olämplig att arbeta som läkare.
Ändå kan han fortsätta jobba.

DE FÖRSTA SPÅREN efter läkarens framfart finns i Dalarna, dit Rafik Abu-Ramadan kom till en flyktingförläggning i juni 1993.
Han sade sig vara kringresande läkare och hans uppdrag denna junidag var att mot betalning utföra omskärelser på sex små pojkar.

Distriktssköterskan Eva Lindhe har försökt glömma det hemska hon fick se den dagen, men bilderna har etsat sig kvar.
Skriken från lägenheten hördes ut i trapphuset.
Och synen inne i bostaden var hemsk.
- Det låg en skalpell på ett furubord, en bit gasbinda och en flaska alsolsprit. Och så kom vi in i ena rummet och där låg det tre små pojkar med snopparna bundna med gasbinda och skrek och grät, berättar Eva Lindhe.

Eva Lindhe.
Eva Lindhe.
RAFIK ABU-RAMADAN utförde omskärelserna utan bedövning och så vitt Eva Lindhe kunde se var det bara en enda skalpell som använts till alla ingreppen.
- Jag har aldrig sett något värre inom sjukvården. Jag tyckte det var vedervärdigt, säger hon.

När Rafik Abu-Ramadan greps och förhördes hade han 12 600 kronor i bröstfickan. Enligt föräldrarna fick de betala 1200 kr per barn och han visade sig endast ha egyptisk läkarlegitimation.
Fyra av pojkarna drabbades av svåra infektioner och mannen dömdes först för misshandel av både tings- och hovrätt, men friades senare av Högsta domstolen, eftersom föräldrarna samtyckt till ingreppen.

SEDAN 1993 HAR Rafik Abu-Ramadan arbetat på en lång rad svenska och norska sjukhus. Han har fått svensk läkarlegitimation - och han har hunnit varnas fyra gånger av HSAN, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd.

Uppdrag granskning har följt hans karriär och hopp mellan olika arbetsgivare. En karriär som bland annat bygger på förfalskningar av hans egna meriter och tjänstgöringsintyg.

Åke Carlsson.
Åke Carlsson.
UNDER 1994, alltså året efter att han utförde omskärelserna i på flyktingförläggningen, visar ett av läkarens intyg att han tjänstgjort som läkare på ortopeden i Malmö.
Men docent Åke Carlsson som skrev intyget vill bara minnas att Rafik Abu-Ramadan praktiserat - auskulterat på fackspråk - och gått bredvid utan lön.
Och vid en närmare granskning av det intyg Rafik Abu-Ramadan skickat med till andra arbetsgivare visar det sig att han ersatt ordet "auskulterat" med ordet "tjänstgjort".
- Det måste väl betraktas som en förfalskning, säger Åke Carlsson.

Enligt läkarens meritlista har han därefter i tre omgångar tjänstgjort på ortopeden i Trelleborg - något chefsöverläkaren Ove Carlson bestämt tillbakavisar.
- Han har absolut inte haft någon tjänst här och inte arbetat självständigt. Han har gått med oss och assisterat, säger Ove Carlson.

RAFIK ABU-RAMADAN har uppgett att han tagit läkarexamen i Kairo 1979, vilket egyptiska ambassaden bekräftar, och sedan jobbat som ortopedkirurg i Gaza under 11 år.
Men för att få arbeta i Sverige måste han också göra sex månaders provtjänstgöring under handledning.
Det gjorde han 1997, på ortopeden i Helsingborg, under handledning av docent Björn Persson.

Björn Persson.
Björn Persson.
Björn Persson, som då satt med i Socialstyrelsens expertgrupp för ortopedi, skulle bedöma läkarens provtjänstgöring och lämplighet för svensk legitimation.
Efter samråd med ett flertal kollegor underkände han Rafik Abu-Ramadan.
- Han blev ju mycket ledsen så klart, men jag tyckte jag hade god grund för detta, säger Björn Persson.

TROTS DETTA KRÄVDE Rafik Abu-Ramadan att få ett tjänstgöringsintyg. Av detta framgår det tydligt att läkaren inte har tillräckliga kunskaper för att arbeta som läkare i Sverige.

Men när Rafik Abu-Ramadan skickar tjänstgöringsintyget till andra kliniker är just de raderna borttagna från intyget.
- Det är skrämmande, säger Björn Persson när han får se förfalskningen.

EFTERSOM HAN UNDERKÄNDES blev Rafik Abu-Ramadan tvungen att göra ett medicinskt kunskapstest och språkprov. Efter att ha kuggat och tentat om i ett par prov blev han godkänd.
Då återstod två års allmäntjänstgöring får att få svensk legitimation.

I februari 1999 påbörjar han sin tjänstgöring i värmländska Torsby. Det dröjer inte länge förrän Socialstyrelsen får upp ögonen för hans sätt att skriva ut narkotiska läkemedel utan att journalföra.
Han får allvarlig kritik för detta.

STRAX DÄREFTER byter han ort till Malmö, där ingen får uppgifter om hans agerande i Torsby.
Susanne Delavaran, som är medicinskt ansvarig i Rosengård, hade precis godkänt läkarens AT i allmänmedicin när hon och verksamhetschefen blev uppkallade till Socialstyrelsen tillsammans med AT-läkaren.

Susanne Delavaran.
Susanne Delavaran.
Narkotikapolisen i Malmö hade fått nog och tipsat om den stora mängd narkotika och beroendeframkallande läkemedel som denne AT-läkare skrev ut till flera patienter.
Till en enda patient hade han skrivit ut närmare 4000 tabletter på drygt en månad, bland annat 1750 tabletter av Rohypnoltyp som är vanligt bland missbrukare.
- Det tycker vi är synnerligen allvarligt, säger Per Manhem, på Socialstyrelsens regionala tillsynsmyndighet Malmö.

MEN DEN STORA förskrivningen av narkotika var inte allt visade det sig. Rafik Abu-Ramadan misstänks också för att ha förfalskat en kollegas recept - något som polisen fick kännedom och de i sin tur tipsade Socialstyrelsen.

Läkaren förnekar dock detta. Men när det visade sig att han ljugit för sin arbetsgivare och fortsatt att utföra privat rituella omskärelser blev han uppsagd från Rosengårds vårdcentral.
Med den kunskap Susanne Delavaran nu har om läkaren säger hon:
- Han är en person som borde stoppas från att jobba som doktor.

Socialstyrelsen i Malmö var just av den uppfattningen och skrev till behörighetsavdelningen, alltså de kollegor som skulle fatta beslut om läkarens legitimation, att Rafik Abu-Ramadan "visar på opålitlighet och olämplighet för att inneha legitimation som läkare".

NÄSTAN SAMTIDIGT som han får sparken från Rosengård kommer så hans första varning i HSAN - men samma dag beslutar Socialstyrelsen att ge honom svensk legitimation.
Och karriären kan fortsätta uppåt.

Anders Evander.
Anders Evander.
Till Ystads lasarett kom läkaren 2001 med hjälp av sina förfalskade intyg och ville då bli specialist i ortopedi. Chefen kontrollerar hans handlingar mot Socialstyrelsen, men får inga signaler om att något är fel.

I Ystad blir han efter 15 månader specialistläkare, trots att det i vanliga fall tar cirka fem år. Chefsöverläkaren i Ystad underströk dock att han inte var kompetent nog att vara bakjour.
Och innan han hinner lämna Ystad kommer den andra varningen från HSAN.

PÅ KVÄLLEN DEN 15 april 2003 kommer en man i ambulans till akutmottagningen med ryggsmärtor och blod i urinen.
Doktor Rafik Abu-Ramadan ordinerar spolning av blåsan och observation på en vårdavdelning.

Trots att nattsköterskan tre gånger tillkallar honom igen när patienten kraftigt försämras kommer han aldrig. På morgonen är patienten avsvimmad och förs akut till operation där det konstateras att hans kroppspulsåder brustit.
- Om en legitimerad sjuksköterska tre gånger på en natt på ett tydligt sätt begär hjälp för att en patient ständigt försämras istället för att förbättras - då kan man inte ursäkta det, säger Anders Evander, verksamhetschef i Ystad.

FRÅN YSTAD GÅR läkarens resa vidare till Karlskrona där hans förfalskade papper från respekterade läkare ger honom ett nytt jobb på Blekingesjukhuset.
Där kommer så varning nummer tre från HSAN.

Håkan Friberg.
Håkan Friberg.
En kvinna kommer in akut med en bruten fotled, men utan att fixera den låter läkaren den vara till nästa dag när den skulle opereras. Då var foten så svullen att man fick vänta ytterligare ett dygn med att operera och med svåra komplikationer som följd.
- Han är ortopedspecialist, det här är grundläggande kunskap. Det ska man bara kunna, säger Håkan Friberg som var den som anställde Rafik Abu-Ramadan.

HANS RESOR MELLAN sjukhusen har tagit honom till olika orter i både Sverige och Norge via bemanningsföretag. Två av dessa företag har beslutat att aldrig anlita honom igen, eftersom de starkt ifrågasätter hans kompetens.

Rafik Abu-Ramadan har också omskurit pojkar på sin fritid, trots att han bedyrat inför Socialstyrelsen och arbetsgivare att han upphört med det.
I ett fall blev en pojke så allvarligt sjuk att man först inte trodde att hans liv skulle gå att rädda.

DEN TRE VECKOR GAMLA pojken omskars av läkaren i hemmet, men var mycket svårt infekterad när han efteråt fördes till akuten.
Läkaren misstänks ha placerat en ring runt pojkens penis, som dels strypte cirkulationen och dels ströp möjligheten att kissa.

Jonas Ingimarsson.
Jonas Ingimarsson.
Pojkens blåsa innehöll sådana mängder urin att det kan jämföras med runt tre liter urin hos en vuxen människa, en ansenlig mängd enligt läkaren Jonas Ingimarsson som behandlade pojken.
- Han måste haft fruktansvärt ont. Jag hade svårt att tro att någon som hittar på något sånt har en vettig läkarutbildning, säger Jonas Ingimarsson.

HÄNDELSEN POLISANMÄLDES av Socialstyrelsens tillsynsenhet.
I anmälan skriver de att "den anmälda omskärelsen skett på ett, såväl medicinskt som juridiskt, regelvidrigt sätt. Pojken ifråga har utsatts för misshandel och genomgått en tortyrliknande behandling".

Läkaren förnekar att han har satt på någon ring på pojkens penis och
förundersökningen mot Rafik Abu-Ramadan lades ned, eftersom vare sig uppsåt eller oaktsamhet kunde visas.
Men HSAN gav nu läkaren hans fjärde varning.

TOTALT HAR RAFIK Abu-Ramadan blivit anmäld åtta gånger till HSAN, fyra av dessa har resulterat i varningar. Den brutna fotleden och omskärelsen har han överklagat och de fallen väntar på slutligt avgörande.

Men även om Socialstyrelsen i Malmö anser att han är olämplig som läkare räcker inte detta för att ta ifrån honom legitimationen. Domstolarnas praxis visar att det behövs fler misstag, hävdar man från Socialstyrelsens sida.

OCH DET VAR JUST domstolarnas praxis som gjorde att läkaren inte kunde nekas legitimation från första början, menar chefsjuristen Nils Blom:
- Säg att vi hade vägrat honom legitimation. Då hade den här läkaren överklagat till länsrätten och fått rätt, det är vi helt övertygade om, säger han.

Björn Persson, som är en av de läkare som fått se sina intyg förfalskas, tycker att Socialstyrelsen agerat otillräckligt.
- Man kan möjligen förklara ett misstag i livet. Men upprepade sådana är en brist på allmän rättskänsla och det är inte förenat med ett sånt arbete, säger han.

RAFIK ABU-RAMADAN har idag fast tjänst på Mölndals sjukhus och har inte velat svara på frågor.
I ett brev till redaktionen dagen före sändning skriver han att han inte har ändrat i några intyg.

Reporter: Agneta Bernárdzon

Text: Peter Bagge

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.