Uppdrag granskning
 

Säsonger

Har du missat ett program? Bläddra i vårt omfattande arkiv där vi sparar allt, säsong för säsong.

Sök i arkivet

SVT 1 onsdag
20:00 Uppdrag granskning
* Även i SVT1 11/2
* Textat sid. 199

Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss!
Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.

prenumerera
Anmäl dig till Uppdrag gransknings nyhetsbrev.
Din mejladress:
RSS

Prenumerera på vår RSS-feed och får det senaste från Uppdrag granskning helt automatiskt. Du kan också prenumerera på programmen som podd-tv.

I forumen på SVT Debatt kan du diskutera alla våra program och reportage.

Uppdrag gransknings Nils Hanson guidar dig genom ett grävprojekt, från idé till publicering.

Socialstyrelsen agerar inte mot ortopeden

Publicerad 19 september 2007 - 14:33
Uppdaterad 19 september 2007 - 15:48

Socialstyrelsen kommer inte agera mot läkaren Rafik Abu Ramadan, som uppmärksammats i Uppdrag granskning - trots att Socialstyrelsen tvivlar på hans kompetens.

I ETT 13 SIDOR långt beslut skriver Socialstyrelsen bland annat följande:
"Socialstyrelsen hyser, med tanke på den samlade bakgrunden, inte minst de av HSAN tidigare ålagda varningarna, och vad som framkommit i utredningen, tvivel om graden av RAR:s (Rafik Abu Ramadan reds anm.) kompetens. Dock har han på senare tid inte gjort sig skyldig till fel och försummelser utan istället erhållit goda vitsord från sin senaste arbetsgivare. Därmed föreligger, enligt nuvarande regelverk, inte möjlighet att ingripa mot RAR."

SKULLE HAN DÄREMOT dömas för urkundsförfalskning, för de förfalskade tjänstgöringsintyg som Uppdrag granskning avslöjat att han sökt jobb med, kan Socialstyrelsen dock komma att på nytt öppna ett ärende mot läkaren.

AVDELNINGSDIREKTÖREN Nils René på Socialstyrelsen drev en hårdare linje, men vann inget gehör. I beslutet anmäler han en avvikande uppfattning och skriver bland annat att Rafik Abu Ramadan borde ha en prövotid mot bakgrund av de allvarliga fel och försummelser han tidigare gjort sig skyldig till.

Nils René skriver:
"Socialstyrelsen ifrågasatte redan, när RAR var AT-läkare, hans lämplighet att utöva läkaryrket och har därefter följt hans förehavanden, vilket resulterat i anmälningar till HSAN, som ålagt honom flera varningar för allvarliga fel och försummelser. Tillsynen måste, enligt mitt förmenande, vara både reaktiv och förebyggande och i fall som RAR:s ingripa, innan ytterligare patienter kommer till skada. Det är en av samhällets primära uppgifter att skydda sina invånare mot yttre och inre faror. En prövotid i RAR:s fall är en sådan skyddsåtgärd, som regeringen avsett i sin allmänna motivering, vilken jag inledningsvis citerat. Det är också en möjlighet för RAR att visa, om han annat än tillfälligt förbättrat sin kompetens och sin lämplighet.
Jag är överens med beslutsfattaren om att RAR, trots allt, ännu inte uppfyller regelverkets nuvarande kriterier och praxis för återkallelse av legitimationen, men det kan på goda grunder befaras, att RAR inte kan utöva sitt yrke tillfredsställande. En 3-årig prövotid anser jag vara en fullt befogad åtgärd, som måste yrkas hos HSAN och avgöras av denna myndighet med överinstanser.

LÄKAREN ÄR EFTER avslöjandena avstängd från sitt arbete på Mölndal/Sahlgrenska universitets sjukhuset. Polisutredningen om misstänkt urkundsförfalskning har ännu inte inletts.

Text: Peter Bagge

Alternativ bild för flash innehåll.