Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss! Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.
ALFONS MENSDORFF-POUILLY Österrikaren Mensdorff titulerar sig greve och har ett slott nära gränsen till Ungern. Som medlem av den Habsburgska ätten tillhör han den österrikiska eliten och är ett mycket känt namn i hemlandet, ibland under smeknamnet "Ali".
Men han har också varit förstasidesstoff i mindre smickrande sammanhang. En hemlig bandinspelning från parlamentet i Österrike 1995 pekade ut Mensdorff som central aktör i ett mutförsök av österrikiska politiker.
Den konservative riksdagsmannen Herman Kraft försökte övertala sin socialdemokratiska riksdagskollega Peter Marizzi att välja BAE för en stororder av helikoptrar och ett regeringsplan. Som ersättning skulle deras partier få dela på motsvarande 46 miljoner kronor. På inspelningen pekas Mensdorff ut som den som skulle se till att pengarna kom fram. Såväl BAE som Mensdorff förnekade dock all inblandning och Alfons Mensdorff-Pouilly friades senare i en rättsprocess i brist på bevis. Greve Mensdorff har inte velat uttala sig för Uppdrag granskning.
Otto Jelinek.OTTO JELINEK Otto Jelinek flydde Tjecken 1948 under kommunisttiden och är både kanadensisk och tjeckisk medborgare. Under åren i Kanada har han hunnit bli såväl världsmästare i konståkning, som minister i den kanadensiska regeringen. Han är numera en mycket känd och respekterad affärsman - både i sitt hemland och ute i Europa. Bland annat har han varit ordförande för den stora redovisningskoncernen Deloitte & Touche och har agerat konsult åt den tjeckiska regeringen. Om avtalen Uppdrag granskning redovisar säger han kort: - Jag tänker inte kommentera något som rör mina klienter. Hur mycket fick du betalt? - Det har du inte med att göra. Och ingen annan heller för den delen, säger Otto Jelinek.
Richard Hava.RICHARD HAVA Bolaget Omnipol, där Richard Hava är styrelseledamot, anses av många mer eller mindre styra den tjeckiska försvarsindustrin. Hava är känd för sina goda kontakter inom den politiska eliten i Tjeckien, något som gett honom god insyn i hanteringen av försvarskontrakt. Omnipol offentliggjorde i mitten av 1990-talet ett öppet avtal med BAE om att stötta Gripen-kampanjen. Men Richard Hava hade också en egen uppgörelse, via en advokat i Genéve, som hade gett honom runt 400 miljoner kronor om Tjeckien köpt JAS 39 Gripen. - Det stämmer definitivt inte. Jag kan bara le åt alla dessa spekulationer, säger han till Uppdrag granskning i telefon. Han vill dock inte låta sig intervjuas om sina avtal med BAE inför Gripen-affären.