Alternativ bild för flash innehåll.

Herrarna på täppan

Publicerad 24 augusti 2008 - 13:31
Uppdaterad 24 augusti 2008 - 18:39

OS i Peking gav 43 världsrekord och 132 olympiska rekord. Bakom siffrorna stack två stjärnor ut: -Usain Bolt och Michael Phelps blev spelens stora ikoner, säger Jacques Rogge, ordförande i IOK.

Den ene dominerade friidrotten - och slog världsrekord i allt han ställde upp i. Den andre var överlägsen i vattnet - och satte avtryck i historien genom sina åtta guld, ett mer än Mark Spitz rekord från OS i München 1972. För Jacques Rogge var Bolt och Phelps de största. Men det var också, när det gäller Bolt, en känslig fråga.

Tidigare under OS gick IOK-ordföranden ut och kritiserade Bolt för att han firade för vilt och inte visade tillräcklig ödmjukhet inför sina konkurrenter efter loppen. Rogge valde då också att bara sortera ut Phelps som spelens affischnamn. Men på OS sista dag fanns Bolt med i hyllningarna - och Rogge ruskade av sig den kritik som tidigare riktats mot IOK-ordföranden för hans försök att styra den aktives uppträdande.

-Bolt-frågan tar jag med ett leende. Jag gav vad jag tyckte var ett faderligt råd, och jag står för vad jag sa, sade Rogge vid en presskonferens under avslutningsdagen.

-Jag tycker att han och Phelps är spelens största stjärnor, jag har enorm respekt för vad de uträttat. Det jag sade var att jag tyckte att han borde visa mer respekt för sina motståndare. Men jag sade också att han är ung, 22 år, och att han har tid att mogna.

OS i Peking innehöll sammanlagt fem idrottare som tog tre guld eller mer:
-Michael Phelps, USA, simning - 8 guld (400 m medley, 200 m fritt, 200 m fjäril, 200 m medley, 100 m fjäril, 4x100 m fritt, 4x200 m fritt, 4x100 m medley).
-Stephanie Rice, Australien, simning - 3 guld (400 m medley, 200 m medley, 4x200 m fritt).
-Chris Hoy, Storbritannien, bancykel - 3 guld (keirin, sprint, lagsprint).
-Zou Kai, Kina, gymnastik - 3 guld (fristående, räck, lagtävling).
-Usain Bolt, Jamaica, friidrott - 3 guld (100 m, 200 m, 4x100 m).

Näst flest medaljer tog amerikanska simmaren Nathalie Coughlin - 1 guld, 2 silver, 3 brons. Amerikanska gymnasten Nastia Liukin reste hem med fem medaljer - 1 guld, 3 silver och 1 brons.

TT

Rekord, skandaler och svenska missar

Phelps och Bolt blev spelens kungar - men för Sverige blev det mager utdelning

OS i Peking blev en enorm succé för arrangörslandet - i antalet guld räknat. För Sverige blev det däremot det sämsta resultatet i ett sommar-OS på över hundra år. I stället var det OS-kungarna Phelps och Bolt som gjorde avtryck.

OS en publik framgång för SVT

SVT dominerade i tv-rutan under OS med en snittsiffra på hela 46,7 procent av all tv-tid. SVT 1 var under perioden mer än dubbelt så stor som näst största kanal.

Inga OS-klipp

Av rättighetsskäl har vi tvingats avpublicera alla videoklipp från OS i Peking.

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

OS största manliga olympier?

Visa resultaten »

OS största kvinnliga olympier?

Visa resultaten »

Bästa svenska prestationen?

Visa resultaten »

"Gulden strömmar in till hemmanationen och mina kinesiska kollegor går ständigt runt med irriterande leenden..."

OS ur en annan vinkel

Ämnet är fritt när Rickard Olsson tillsammans med gäster gör OS-spaningar som inte enbart handlar om det sportsliga, snarare om OS som företeelse och vilka uttryck det kan ta sig...

CHTV bjuder på totalitär satir

Det satiriska propagandainslaget Kina-TV (CHTV) är tillbaka i rutan efter två års frånvaro. Kina-TV förstärker SVT:s OS-bevakning med totalitär satir...

SVTs OS-satsning

OS sänds från Kina, ett land som står i all världens blickfång på grund av både ekonomiska och politiska orsaker. Därför har SVT valt att skildra Kina och OS från flera olika perspektiv i en rad program som alla samlas under SVT:s OS-satsning.

Lillas OS-blogg

Alla är vinnare i Peking

21/8 Alison har varit på Robert Wells konsert och hört tusentals kineser sjunga med i "Sveriges andra nationalsång".

Testa dina kunskaper i det Olympiska Spelet där Jacob Hård guidar dig mellan frågorna.

Lyssna på klassiska OS-referat. Foto: SR

SVTs webbsändningar

Har du problem att se SVTs OS-sändningar på webben?

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.