Alternativ bild för flash innehåll.

OS en publik framgång för SVT

Publicerad 27 augusti 2008 - 11:41
Uppdaterad 28 augusti 2008 - 11:58

SVT dominerade i tv-rutan under OS med en snittsiffra på hela 46,7% av all tv-tid. SVT1 var under perioden mer än dubbelt så stor som näst största kanal och SVT24 nådde under fyra dagar nivåer som gjorde den Sveriges tredje största kanal.

-Vi har genomfört den största OS-satsningen någonsin så det är klart att de här tittarnivåerna gör oss glada. Uppenbarligen var storsatsningen befogad eftersom publiken parkerat sig hos oss under OS, säger Albert Svanberg, chef för SVT Sport.

SVT har sänt ca 500 timmar direktsändningar i tv-rutan från OS i Peking. Därtill kommer ca 200 timmar livestreamade OS-sändningar som visats på webbkanalen Peking+

Resultatet tittarmässigt blev en stor framgång då SVT under hela OS-perioden (080808-080824) fick hela 46,7% av all tv-tid i Sverige. Genomsnittssiffran för motsvarande period 2007 var 33,5% och hittills under 2008 är siffran 35,1. Under eftermiddagarna (kl. 14-18) spenderade publiken över 55% av sin tv-tid på OS-sändningarna i SVT. Totalt under perioden fick SVT över 60% av tv-tiden under eftermiddagarna.

SVT1 var under OS-perioden mer än dubbelt så stor som näst största kanal som var TV4. I snitt fick SVT1 30,5% av tittartiden medan TV4 nådde 13,3

En genomsnittlig person såg 15 timmar från OS vilket är mer än 2000 då OS gick i Sydney. Siffrorna från Aten 2004 är dock högre beroende på bättre sändningstider ur svensk synpunkt.

Även det generella tv-tittandet ökade på grund av OS-sändningarna. En genomsnittlig person såg 172 minuter per dag under OS-perioden. Motsvarande period förra året var den siffra 139 minuter.

Söndagen 17 augusti var den mest populära OS-dagen. Då såg en genomsnittlig person 219 minuter på tv och OS-sändningarna nådde sin högsta tittarsiffra. 1 245 000 såg sändningarna från friidrotten med bl.a. höjdhopp herrar kval och 100 m final för damer.

Rekord, skandaler och svenska missar

Phelps och Bolt blev spelens kungar - men för Sverige blev det mager utdelning

OS i Peking blev en enorm succé för arrangörslandet - i antalet guld räknat. För Sverige blev det däremot det sämsta resultatet i ett sommar-OS på över hundra år. I stället var det OS-kungarna Phelps och Bolt som gjorde avtryck.

OS en publik framgång för SVT

SVT dominerade i tv-rutan under OS med en snittsiffra på hela 46,7 procent av all tv-tid. SVT 1 var under perioden mer än dubbelt så stor som näst största kanal.

Inga OS-klipp

Av rättighetsskäl har vi tvingats avpublicera alla videoklipp från OS i Peking.

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

OS största manliga olympier?

Visa resultaten »

OS största kvinnliga olympier?

Visa resultaten »

Bästa svenska prestationen?

Visa resultaten »

"Gulden strömmar in till hemmanationen och mina kinesiska kollegor går ständigt runt med irriterande leenden..."

OS ur en annan vinkel

Ämnet är fritt när Rickard Olsson tillsammans med gäster gör OS-spaningar som inte enbart handlar om det sportsliga, snarare om OS som företeelse och vilka uttryck det kan ta sig...

CHTV bjuder på totalitär satir

Det satiriska propagandainslaget Kina-TV (CHTV) är tillbaka i rutan efter två års frånvaro. Kina-TV förstärker SVT:s OS-bevakning med totalitär satir...

SVTs OS-satsning

OS sänds från Kina, ett land som står i all världens blickfång på grund av både ekonomiska och politiska orsaker. Därför har SVT valt att skildra Kina och OS från flera olika perspektiv i en rad program som alla samlas under SVT:s OS-satsning.

Lillas OS-blogg

Alla är vinnare i Peking

21/8 Alison har varit på Robert Wells konsert och hört tusentals kineser sjunga med i "Sveriges andra nationalsång".

Testa dina kunskaper i det Olympiska Spelet där Jacob Hård guidar dig mellan frågorna.

Lyssna på klassiska OS-referat. Foto: SR

SVTs webbsändningar

Har du problem att se SVTs OS-sändningar på webben?

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.