Förre landshövdingen Lorenz Andersson gör politisk comeback i samband med årets första maj-firande. Andersson kommer att vara huvudtalare för det socialdemokratiska första maj-tåget i Skellefteå. I Umeå är det Marita Ulvskog som blir talare i samband med den socialdemokratiska demonstrationen.
- Det är inte fel att ha första namnet på listan inför EU-parlamentsvalet som talare. Vi är nöjda med valet av talare, säger den socialdemokratiske ombudsmannen Peter Olofsson.
Västerpartiets satsar också på kandidater inför EU-parlamentsvalet. I Umeå talare Jens Holm, som idag sitter i EU-parlamentet och i Skellefteå talar Agneta Hansson, ordförande i socialnämnden, som också står på vänsterpartiets lista inför valet till EU-parlamentet.
Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn.
Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.