Arbetsplatsolycka åtalsanmäls

Publicerad 3 november 2009 - 17:02
Uppdaterad 3 november 2009 - 17:11

En arbetsplatsolycka i Umeå i september leder nu till åtalsprövning för fastighetsägarna.

Olyckan inträffade när fastighetsägarna skulle göra en utbyggnad och hade besök av entreprenörer som skulle utföra arbetet.

Källarvåningen var redan klar, och där fanns en öppning som täcktes av en frigolitskiva och en presenning. En av entreprenörerna trampade igenom öppningen och föll 1,5 meter ned på en byggnadsställning och skadade sig allvarligt.

Arbetsmiljöverket har nu anmält fastighetsägarna, tillika byggherrar, till Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål för åtalsprövning.

Sök bland nyhetsartiklar

Här kan du söka bland nyhetsartiklarna >

Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn. Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.

Vi har byggt om och byggt till på vår sida för kunna erbjuda er Extra Allt - fördjupningar, temaserier, tävlingar, elitseriehockey och bildgallerier. Vi har säkert glömt nåt´i hastigheten, men du hittar det mesta av det bästa här.

Alternativ bild för flash innehåll.