I serien brottas Anders och Måns med det stundtals motsägelsefulla livet efter 30 - om att vara rädd för att vuxenlivet trots att man egentligen vill ha det. Foto: SVT
Succéduon med Anders och Måns
I januari återkommer radarparet Anders Johansson och Måns Nilsson i SVT med nya satsningen Succéduon, en humorserie i åtta delar om manlig vänskap och mänsklig dumhet.
I serien brottas Anders och Måns med det stundtals motsägelsefulla livet efter 30 - om att vara rädd för att vuxenlivet trots att man egentligen vill ha det. Katastrofala raggningsförsök varvas med otrevliga parmiddagar och återträffar som urartar. Det handlar också om att uppträda på firmafester och att försöka tjäna en hacka på en gammal succé. Om framgångsrika kollegor, mediokra karriärer och dåliga recensioner - men också om fredagsmys, lägenhetsrenoveringar och sektliv. Och om kärlek, avund och allmän idioti.
Vem måste man till exempel ligga med för att få ge ut en bok? Hur förklarar man att ens vänners märkeshund råkat para sig med en byracka? Hur hårt får man hålla ett barn i armen? Vilka skämt kan man "låna"? Varför är tvättmaskinen borta och hur kommunicerar man med rumänska hantverkare?
Anders lever ett utsvävande och vid första anblicken bekymmersfritt singelliv medan Måns har ett stilla familjeliv med bil och bostadsrätt tillsammans med sin gravida sambo (Karin Lithman).
Anders och Måns är dessutom kollegor och bästa vänner. Om det inte vore för Anders övertalningsförmåga och Måns eftergivenhet hade detta förmodligen fungerat utmärkt...
- Serien är bitvis lite svart, eller åtminstone grå, men mest är det vanligt skoj, säger Anders Johansson om Succéduon, och Måns Nilsson fyller i: - Hälften av serien är självupplevd och resten har vi stulit från våra vänners liv. Äntligen finns det också något positivt med de fruktansvärt pinsamma situationer jag hela tiden lyckas försätta mig i.
I serien medverkar även Karin Lithman, Siw Erixon, Karin Bergqvist, Petra Brylander, Saga Gärde, Johan Svensson, Märta Lundin, Kajsa Erickson och Tom Ahlsell.
I gästroller ser vi bland andra poeten Bob Hansson, komikerna Özz Nujen, och Lena Frisk, komiker/programledarduon Erik och Mackan, tv-legenden Sven Melander, historikern Dick Harrison och regissören Manuel Concha. Succéduon, som är filmad i HD, är inspelad i befintliga miljöer i Malmö. För manus svarar Måns Nilsson tillsammans med Anders Johansson som även regisserar serien. Producent är Jonas Sörensson på Way Creative AB som producerar serien på uppdrag av SVT Malmö. Projektledare för SVT är Dan Zethraeus och Christa Törn-Lindhe.
Fakta om Anders och Måns Efter kluriga frågor och underfundiga svar i egna radioprogrammet Så funkar det och tv-serierna Anders & Måns och Fråga Anders & Måns, och efter att ha jagat skurkar i SVTs julkalendersuccé 2008 Skägget i brevlådan gör de nu för första gången en fiktiv humorserie för vuxna.
Under åren har Anders och Måns varvat radio- och tv-arbete - såväl programlederi, medverkan som manusskrivande och regi - med egna krogshower och stå upp-förställningar med mycket mera. Måns har till exempel även sysslat en del med reklamfilm medan Anders programlett P3 Guld, Fiska med Anders och Djursjukhuset.
Kort fakta Anders Johansson Ålder: 35 år Familj: Sambo och en dotter Bosatt: Malmö Intressen: Fiskar Gillar: Allsvenskan Ogillar: Någon stal mitt cykelstyre häromdagen. Ser helst på tv: The Wire Program jag gärna skulle vilja göra: Jag har en idé om en minireportageserie om stora saker på höga pinnar. Det hade varit skoj om någon ville satsa på den. Det tror jag inte.
Kort fakta Måns Nilsson Ålder: 32 år Familj: Sambo och en dotter. Bosatt: Malmö Intressen: Auktioner Gillar: Att jobba. Ogillar: Att jobba hela jäkla tiden. Ser helst på tv: Family Guy, Agenda Program jag gärna skulle vilja göra: Ett riktigt vasst satirprogram.
På Spåret blev på Kristallen-galan årets underhållningsprogram 2010. SVT tog hem nio av 14 möjliga priser. Läs mer om det och andra fina priser vi fått.