rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

En solig och varm Logdans kväll

Publicerad 13 augusti 2009 - 15:47
Uppdaterad 13 augusti 2009 - 16:44

I lördags i Täfteålogen så spelade Chiquita upp till dans för 600 dansvänner och det var många husvagnar på plats ca 60 st.Chiquita är ju som ni vet sedan tidigare en av mina favoriter bland dansbanden.

På dans med Kurt

Här hittar du alla Kurts artiklar och inslag. Känn rytmen och dansa!

Före dansen gick jag runt och pratade lite med husvagnsfolket och frågade dem
om deras bästa dans sommar minne den här sommaren och många bra svar fick jag också samt jag passade också på att språka med orkester medlemmarna om ders sommar.

Vädret var som bekant mycket bra, sol och varmt under kvällen så det blev många skjortbyten det kan jag intyga
T o m medlemmarna i orkestern var tvungna att byta om i pausen till nya skjortor ej svettiga så klart.

Så man kan säga att kvällen var till stor belåtenhet för alla och en var så var där strots att det blev lite trångt på dansgolvet och många som jag pratade med var helnöjda

Jag har varit på resvecka till Norge och Bodö för nyheterna i mitt ordinarie jobb sedan i måndags så där för har det tagit tid att få ut detta klipp och fler klipp kommer till veckan.

Då från Baggböle logen där Jannez spelade, samt i slutet på veckan kommer ett klipp från Djupgroven logen också där Tonix stod för musiken.

Danshälsningar/ Kurt

 

Ansvarig utgivare Västerbottensnytt: Johan Everljung

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.