rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Lars Kristerz på Ersboda FH

Publicerad 12 januari 2010 - 19:37
Uppdaterad 12 januari 2010 - 20:39

Nu hoppas jag att ordningen är tillbaka på min webbsida efter alla helger, med som jag hoppas flera dansreportage. Jag har några i lager från 2009 som jag också ska lägga ut så snart som möjligt.

På dans med Kurt

Här hittar du alla Kurts artiklar och inslag. Känn rytmen och dansa!

Jag håller dessutom på att planera för 2010 med besök på olika dansställen om nu all planering stämmer i slut ändan.

Jag gjorde ju ett inslag om Willy Björkman, snickaren från Bygglov, som är med i Let´s dance. Hoppas ni såg hans uppträdande i lördags. Vi får se hur länge han blir med i tävlingen.

Han verkar ju vara lite av en tittarfavorit i alla fall.

I lördags så hade Ersboda Folkets hus i Umeå ett celebert besök, Larz-Kristerz spelade upp för kvällen. Jag fick en pratstund med Peter, Trond, Mikael och Kent om hur det var varit under 2009 efter att de vunnit Dansbandskampen 2008 samt om deras planer för 2010

Deras signum för dansmusik är mycket 60- och 70-talsmusik. Mikael berättade om att de brukar "läsa av" vilken publik som är där under kvällen och spelar efter det.

Trond berättade att ett av deras favorit dansband är Flamingokvintetten som de spelar mycket av deras musik.

Mycket show har de också. Det blev ett i mitt tycke fint samtal med grabbarna.

Ca 425 dansbesökare under kvällen och vad jag kunde se så var det många i publiken som jag inte sett där tidigare, men de ville väl uppleva Larz-Kristerz i verkligenheten och jag hoppas att de fick valuta för pengarna.

Det är ganska mycket jobb just nu med att bevaka de danser som anordnas i närheten, revyer som startat och inte att förglömma mitt ordinarie jobb som fotograf på nyhetsredaktinen, men så fort jag hinner så lägger jag ut mera dansbilder

Många danshälsningar/ Kurt

 

Ansvarig utgivare Västerbottensnytt: Johan Everljung

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.