Fildelning avgörs av EG-domstolen

Publicerad 29 januari 2008 - 05:59
Uppdaterad 29 januari 2008 - 07:53

I dag avgör EG-domstolen ett fall om en spansk fildelare som kan få konse- kvenser för svensk lagstiftning kring illegal fildelning och om skiv- och filmbolag kan få rätt att begära fram uppgifter om användare av ip-adresser.

Video

Fildelning och piratkopiering

Enligt ett EU-direktiv från 2004 bör rättighetsinnehavare kunna begära ut personuppgifter på någon som har spridit deras verk illegalt.

Den svenska regeringen har utarbetat ett förslag där den rätten fastslås men avvaktar dagens utslag i EG-dom- stolen som kommer att avgöra exakt hur direktivet ska tolkas.

-Det blir lättare att hantera de brott som begås, säger Jan Rosén, professor i civilrätt vid Stockholms Universitet.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.