Våren är här

- men än ligger snön i norr

Publicerad 24 februari 2008 - 11:57
Uppdaterad 24 februari 2008 - 20:07

Nu är våren här. Mildvädret senaste veckorna i Götaland och södra Svealand gör att den meteorologiska definitionen för vår är uppfylld en bra bit upp i landet.

Video

Här ska våren vara normalt

SMHI använder sedan några år tillbaka regeln att våren har kommit när dygnets medeltemperatur ligger över noll grader sju dagar i sträck. Så är alltså nu fallet.

En gräns finns dock för när våren kan utropas. Före den 15 februari kan det inte bli vår.

En månad för tidigt
-De senaste sju dygnen har dygnsmedeltemperaturen varit över noll grader i Götaland, stora delar av Svealand men även sydostligaste delarna av Norrland, säger SVT:s meteorolog Andreas Vallgren.

-Det är väldigt tidigt. Att våren kommit till så stora delar av landet är normalt i början av april, så det är drygt en månad tidigare än normalt, säger han.

Varmt i hela landet
Januari var som helhet den varmaste månaden sedan mätningarna började och även februari ser ut att blir mycket mildare än normalt.

Enligt SMHI gäller det hela landet. I genomsnitt har temperaturerna legat fyra till sju grader över det normala i februari. Just nu är det vår från Smygehuk i söder till Söderhamn vid Hälsinglands kust.

Snö i norr, men...
I södra Sverige har det knappt varit någon vinter men i norr finns det gott om snö.

-Det är gott om snö i Norrland, drygt en halvmeter på många håll. Där lär det dröja innan våren kommer, det är ju helt normalt, säger Andreas Vallgren.

Men även i norr kan våren komma tidigare än normalt även om den inte är där än.

-Dygnsmedeltemperaturen de närmaste dygnen ligger på fem-sex grader över det normala. Fortsätter det här blir det en tidig vår även längre norr ut, säger Andreas Vallgren.


I västra Dalarna ligger snönFoto: SVT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.