Kraftig brand i Södertälje

Publicerad 25 februari 2008 - 04:19
Uppdaterad 25 februari 2008 - 09:35

En våldsam brand i ett industriområde i Södertälje totalförstörde i morse en byggnad som innehöll en möbel- butik, en verkstad och en bilför- säljningsbutik.

Video

Branden började vid två-tiden och var svårbekämpad eftersom det fanns gas- flaskor med acetylengas i byggnaden. Ett stort område runt brandplatsen spärrades av på grund av risken för explosioner.

Brandorsaken är inte känd ännu. Poli- ser upptäckte branden när de kom till byggnaden sedan ett inbrottslarm hade gått.

Ett 30-tal brandmän från tre brandkårer kämpade med att få branden under kontroll, men vid sjutiden på morgonen hade byggnaden brunnit ner.

-Det återstår i princip bara några väggrester, säger stabsbefäl Ulf Sjöholm vid Räddningstjänsten Syd.

-Det föreligger fortfarande en viss explosionsrisk. Vi har spärrat av ett stort område och har fortfarande sex, sju män på plats, säger Ulf Sjöholm.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.