Läkare skeptiska till att ge dödshjälp

Publicerad 27 februari 2008 - 08:52
Uppdaterad 27 februari 2008 - 11:19

Svenska läkare är mer negativa till att medverka till dödshjälp än sina kollegor utomlands, visar en inter- nationell studie.

Av de tillfrågade svenska läkarna upp- gav 84 procent att de aldrig skulle kunna tänka sig att hjälpa patienter att dö. I studien deltog läkare, från sju länder, med inriktning mot vård i livets slutskede.

Enligt studien hade en procent av de svenska läkarna varit med om att för- korta en patients liv. I Nederländer- na var den siffran 56 procent, skriver Dagens Medicin.

-Det här visar att vi i Europa kommit mycket olika långt i den här frågan. 84 procent är en mycket hög siffra, säger bioetikforskaren Rurik Löfmark på Karolinska institutet till Dagens Medicin.

I höstas visade en undersökning att var tredje svensk läkare är beredd att assistera vid självmord - om det var lagligt och förutsatt att patienten var dödssjuk, psykiskt frisk, led svårt och själv kunde ta den dödliga dosen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.