Rattfulla kan vara oskyldigt dömda

Publicerad 25 mars 2008 - 22:23
Uppdaterad 26 mars 2008 - 08:44

Ett drygt hundratal personer har på grund av ett fel på polisens utrust- ning fått för höga promillevärden vid alkoholkontroller. I värsta fall kan personer felaktigt ha blivit dömda till fängelse för rattfylleri.

Video

Felaktiga rattfylleritester

Den så kallade Evidenzern, som nu stoppas, är ett bevisinstrument som polisen använder för personer som blåst positivt i polisens alkometer.

Felet har funnits på utrustningen mellan december och mars. Åklagarmyn- digheten har beslutat att inga åtals- beslut får fattas innan felet har avhjälpts.

Oskyldiga ska avföras
Statens kriminaltekniska laboratorium, SKL, arbetar nu för att identifiera vilka personer som drabbats av felet. Efter detta kommer en rättelse att tillföras alla berörda utredningar och brotts- och misstankeregistren ska gallras så att ingen oskyldig finns med.

Blev fel vid uppdatering
Under tiden fram tills dess att Evidenzern kan tas till bruk, kommer polisen att göra blodprovskontroller på misstänkta rattfyllerister.

Felet består i att avdrag inte har gjorts för bland annat störande ämne i utandningsluft och rumsluft och uppkom när programvaran uppdaterades i december.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.