Sjuksköterskor hotar med uppsägning
Publicerad 28 mars 2008 - 16:32
Uppdaterad 28 mars 2008 - 23:00
|
En konflikt kryper nu allt närmare i förhandlingarna mellan Vårdförbundet och Sveriges kommuner och landsting. Allt fler sjuksköterskor är beredda att säga upp sig och skriver upp sig på en lista som kallas löneupproret. Sjuksköterskorna tycker inte att facket har ställt tillräckligt höga krav. Vid förhandlingar med arbetsgivaren, Sveriges kommuner och landsting, har facket krävt en löneökning på 14 procent de kommande två åren. Men sjuksköterskorna vill ha mer, bland annat en höjd ingångslön från 18 till 23.000 kronor och en löneförhöjning på 5.000 kronor. 
Elisabeth Gripenhov
-Jag tror inte att det finns någon annan yrkesgrupp med tre års akademisk utbildning som har så låg lön som vi har, säger Elisabeth Gripenhov, sjuksköterska på Köpings lasarett, till Rapport.
Över 8000 sjuksköterskor i hela landet har skrivit på löneupproret hittills. På Akuten och hjärtintensiven på Köpings lasarett jobbar cirka 50 personer, och av de kan knappt 20 tänka sig att sluta. På hela Köpings lasarett har ungefär 50 personer skrivit på löneupproret. Om parterna inte är överens före sista mars hotar en konflikt. -Övertidsblockad tror jag vore jättebra. Jag tror att Sverige skulle gå omkull jättefort om inte vi jobbar övertid, säger Anna-Maja Råberg, sjuksköterska på Köpings lasarett, till Rapport. Så många sjuksköterskor har skrivit upp sig vid varje sjukhus fram till den 28 mars (tabeller per landsting):
|