Nya tillstånd för marksänd digital-TV

Publicerad 27 mars 2008 - 14:35
Uppdaterad 27 mars 2008 - 15:24

40 nationella och 14 regionala kanaler får tillstånd att sända digital marksänd tv. Det beslutade Radio- och tv-verket på torsdagen.

Extern länk

Alla kanaler som i dag får sända fick förnyade tillstånd. Dessutom fick åtta nya nationella och nio nya regionala kanaler tillstånd.

Totalt lämnades 87 ansökningar in. Drygt hälften fick därmed avslag, däribland TV4 AB som bara får en av de åtta nya kanaler man ansökt om.

De nya tillstånden gäller från den 1 april 2008 till 31 mars 2014.

Ny digital-box krävs
För att kunna se sex av de nya nationella kanalerna krävs nya digitalboxar som kan ta emot frekvensutrymmet som tilldelats kanalerna.

Utan ny box går det inte att se Discovery Science, Jetix, National geographic channel, Showtime, TV 1000 och Viasat Sport 1. De nya lokala kanalerna, däremot, går att se med en "gammal" digitalbox.

HD-ansökningar avslogs
Samtliga ansökningar om att få sända högupplöst tv avslogs. Bland företag som ville börja sända HD-tv fanns Eurosport, Discovery, MTV och Canal+. Bristen på frekvensutrymme är orsaken.

Andra avslag drabbade de företag som ville utvidga sina kanalpaletter med flera specialinriktade kanaler.

Första tillståndsomgången
Det här är första gången som Radio- och tv-verket beslutar om tillstånd för digital marksänd tv. Tidigare har det varit regeringen som fattat beslut i frågan.

I dag har 29 tillståndshavare rätt till 41 programtjänster (41 kanaler).

-Det är flera tillståndshavare som har rätt till fler än en programtjänst, säger Kerstin Morast, chef för tillståndsavdelningen vid Radio- och tv-verket till TT.

Sveriges Television (SVT) behöver inte tillstånd från Radio- och tv-verket för att få sända sina program eftersom det beslutet tas av regeringen.

Radio- och tv-verkets beslut

Nya nationella kanaler
Comedy Central
Discovery Science
Jetix
National geographic channel
Showtime
TV4 Sport
TV1000
Viasat Sport 1

Nya regionala kanaler
24 Västra Östergötland (Västra Östergötland)
24 Norrbotten (Norrbotten)
24 nt (Östra Östergötland)
BTTV, Borås Tidning TV (Borås)
Kanal 12 (Karlstad, Sunne, Filipstad)
Kanal Lokal Dalarna Värmland (Dalarna, Gävleborg)
Kanal Lokal Norrland (Jämtland, Norrbotten, Västernorrland)
Kanal Lokal Småland (Småland, Blekinge)
ST TV (Västernorrland

Sex av de nya nationella kanalerna kommer inte att kunna ses utan en ny digitalbox som kan ta emot det nya frekvensutrymmet.

Programföretagen bestämmer själva om kanalen ska vara gratis eller en betalkanal.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.