Norén släpper litterär bomb

Publicerad 24 april 2008 - 10:18
Uppdaterad 24 april 2008 - 15:01

Den har kallats "skandalbok", i morgon släpps den. Dramatikern Lars Noréns 1700 sidor långa dagbok "En Dramatikers Dagbok", där nära, kära, kollegor och kändisar om vartannat hängs ut.

Video

Redan nu har citat från boken läckt ut och lett till spekulationer om stämning för förtal.

-Jag skriver om det som berör mig väldigt djupt, säger Lars Norén i en intervju med Elisabeth Åsbrink för Babel i kväll, 22.25 på SVT 2.
-Det kändes viktigt att tala sant

Lars Norén  Foto: SVTMedia i skottgluggen
Inte minst media står i skottgluggen i Noréns omtalade dagbok, där journalister pekas ut som asätare som äter kadaver. Media anklagas också för opportunism, moralisk inställsamhet och flockmentalitet.

-Att vara en del av flocken är för honom en del av det mest förhatliga, sa Eva Beckman i SVT Gomorrons soffa i morse, efter att ha läst dagboken.
-Jag tror att han skriver sig fri genom att bita den hand som föder honom.

Skrämselhicka på Dramaten
-Vissa tycker kanske att det är lite läskigt nu, konstaterar Dramaten-chefen Staffan Valdermar Holm, apropå om det snackas på teatern.

I Gomorrons soffa i morse satt också DN:s kulturchef Maria Schottenius, som själv pekas ut i boken. Hon saknade någon intellektuell tanke bortom skandalerna i dagboken.

En Dramatikers Dagbok, av Lars Norén. Bonniers Förlag.
En Dramatikers Dagbok ges ut på Bonniers Förlag.Foto: SVT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.