Två män knivhöggs efter kyss

Publicerad 28 juli 2008 - 05:49
Uppdaterad 28 juli 2008 - 13:21

Två unga män knivskars och rånades på sina mobiltelefoner i Tantolunden i Stockholm natten mot måndagen. Enligt polisen var det ett hatbrott.

-Det var två homosexuella som attacke- rades. Förövarna yttrade glåpord som anspelade på männens sexualitet och att de just hade kysst varandra, säger Therese Johansson, stationsbefäl på Södermalmspolisen.

En av männen knivhöggs i magen och fördes till sjukhus, tillståndet uppges vara kritiskt. Tekniska bevis har säkrats och polisen har goda för- hoppningar att gripa gärningsmännen.

"Typiskt exempel på hatbrott"
Nattens överfall på två homosexuella i Tantolunden är det första som kan kopplas samman med årets Pridefestival.

-Vi hoppas också att det är det sista, säger kommissarie Mikael Ekman vid Citypolisens hatbrottsjour till TT.

Han är dock medveten om att risken är stor för att flera homosexuella kan bli utsatta för liknande attacker så länge Pridefestivalen pågår. Vid tidigare festivaler har besökare misshandlats eller rånats.

Rånöverfallet är enligt Mikael Ekman ett typiskt exempel på ett hatbrott.

-Gärningsmännen har uppträtt på det klassiska sättet. De har frågat efter vägen, bett om att få låna mobiltelefonen och när de vägrats detta har de kallat sina offer för bögjävlar och tagit fram en kniv, säger Mikael Ekman.

Han tror inte att det är en tillfällighet att offren var homosexuella.

-Området där överfallet skedde och karaktären på brottet tyder på att det inte var en slump, säger Mikael Ekman.

Polisen har ännu inte gripit någon misstänkt men har goda förhoppningar om att få fast gärningsmännen.

-Vi har säkrat flera tekniska spår på brottsplatsen, avslutar Mikael Ekman.

Allmän hotbild"
-Vi ser allvarligt på det som hänt, säger Jonah Nylund, ordförande för Stockholm Pride, till TT.

Hon är inte helt förvånad över överfallet, eftersom liknande händelser har förekommit i samband med tidigare års Pridefestivaler.

-Det finns ju en allmän hotbild mot homosexuella, bisexuella och transpersoner. Dessa är en utsatt grupp och under festivalen är det flera som rör sig och är synliga i Stockholm, säger Jonah Nylund.

Hon betonar att festivalen har en egen säkerhetsstab och ett bra samarbete med polisen, allt i syfte att skydda besökarna innanför och utanför festivalområdet.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.