Tillväxt i USA vände börsen i Sverige

Publicerad 28 augusti 2008 - 15:37
Uppdaterad 28 augusti 2008 - 17:00

En oväntat stark siffra för tillväxten i USA under andra kvartalet satte fart på Stockholmsbörsen på eftermiddagen.

USA:s bruttonationalprodukt växte med 3,3 procent. Analytiker i USA hade räknat med blygsammare 2,7 procent.

Stockholmsbörsen vände från minus till plus och steg kraftigt. OMXS-indexet steg till slut med 1,6 procent.

Annan statistik visar dessutom att antalet nyanmälda sökande av arbets- löshetsunderstöd i USA minskade till 425.000 personer förra veckan. Det var i linje med förväntningarna.

Enligt den första beräkningen för en månad sedan växte USA:s BNP med 1,9 procent andra kvartalet.

Annan statistik visar dessutom att antalet nyanmälda arbetslösa minskade förra veckan.

Europa påverkar mer än USA
-Den amerikanska ekonomin är fascinerande, den här tillväxten tyder på en boom samtidigt som arbetslösheten har stigit sex månader i rad. Men det betyder att vi borde få se fortsatta dollarförstärkningar, säger Henrik Mitelman, chefsanalytiker på SEB.

Samtidigt tror Mitelman inte att den starka amerikanska BNP-siffran har någon större inverkan på den svenska Riksbankens räntebeslut i nästa vecka.

-Det viktigaste för Riksbanken är data från Europa. Svagheten i Europa är så tydlig och överraskande att det måste dominera diskussionen i Riksbanken.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.