Misstänkt mordförsök på 16-åring

Publicerad 28 september 2008 - 00:42
Uppdaterad 28 september 2008 - 00:43

Tillståndet för den 16-åring som på fredagskvällen knivhöggs i ryggen på Hertsön i Luleå var ett dygn senare fortfarande allvarligt. Tre tonårspojkar misstänks för attacken.

16-åringen blev, enligt polisen, huggen med något slags stickverktyg i ryggen och han vårdades ännu på lördagskvällen på Sunderby sjukhus intensiv för allvarliga skador.

En av de brottsmisstänkta pojkarna sitter anhållen, misstänkt för mord- eller dråpförsök. Det finns ett flertal vittnen till händelsen.

Den anhållnes jämngamla kamrater, alla tre är födda 1992, släpptes av jouråklagare under lördagseftermiddagen. För dem har polisen tre alternativa brottsrubriceringar: Mordförsök, dråpförsök alternativt medhjälp till nämnda brott.

Polisen är ännu inte säker på om man hittat det föremål som användes som vapen vid attacken.

-Vi har anträffat ett föremål som kan vara det som använts, men vi kan inte fastställa det än, säger Hans Österlund, länsvakthavande polisbefäl i Luleå, till TT.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.