S vill satsa tre miljarder på skolan

Publicerad 29 september 2008 - 12:42
Uppdaterad 29 september 2008 - 16:44

Fler lärare, fler specialpedagoger eller mindre undervisningsgrupper. Det vill socialdemokraterna öronmärka tre miljarder kr för de kommande tre åren.

Fakta

Socialdemokraterna vill ha ett "kvalitetslyft i skolan" och föreslår bland annat:

• Tre miljarder kronor under tre år.

• Fler behöriga lärare och mindre undervisningsgrupper.

• Fler specialpedagoger.

• Lärarledd läxläsning.

• Pedagogiska insatsteam som kan rycka ut tre till tolv månader.

Socialdemokraterna (TT)

Förslaget är en del av den skugg- buget som s presenterar i oktober.

-Ibland är klasserna för stora och ibland finns det inte tid och resurser att hjälpa de barn som halkar efter. Så får det inte vara, säger Thomas Östros (s) till SVT.

Sedan valet 2006 har s omprövat sin skolpolitik och vill bl.a. tidigare- lägga nationella prov och betyg.

Lärarförbundets ordförande Eva-Lis Sirén är positiv till socialdemokraternas förslag.

-Med en miljard kronor varje år, rätt satsade på rätt ställen, kan det bli en betydligt bättre möjlighet att kunna sätta in extra stöd och kunna göra det tidigt i elevernas skolgång.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.