Anonym jobbansökan ingen succé

Publicerad 27 oktober 2008 - 17:48
Uppdaterad 27 oktober 2008 - 20:51

Inte någon av de sju myndigheter som ingick i ett försök med avidentifie- rade jobbansökningshandlingar använder metoden i dag. Alla har återgått till traditionell rekrytering av nya med- arbetare, konstaterar Statskontoret.

Enligt de deltagande myndigheterna ledde avidentifieringen varken till större andel sökande med utländsk bak- grund eller till en annan rekrytering som ändå skulle ha gjorts.

Däremot blev själva rekryteringspro- cessen mer tidsödande och kostsam med bl.a. två steg innan en sökande kunde kallas till anställningsintervju.

Målet med avidentifieringen var att undvika att osakliga grunder påverkar urvalet till anställningsintervjuer, till exempel att säkande med utländsk bakgrund sorteras bort utan egentlig orsak.

Sju myndigheter testade

Dessa sju statliga myndigheter deltog, centralt och regionalt, i försöket med avidentifierade ansökningshandlingar vid rekrytering av nya medarbetare (siffran inom parentes anger andel anställda med utländsk bakgrund):

* Arbetsförmedlingen, regionalt, 10 950 anställda (12,1 procent).

* Boverket, Karlskrona, 200 anställda (5,0 procent).

* Försäkringskassan, regionalt, 17 085 anställda (10,8 procent).

* Länsstyrelsen i Skåne, Malmö, 554 anställda (6,3 procent).

* Linköpings universitet, 3 316 anställda (15,0 procent).

* Rikspolisstyrelsen, regionalt, 25 713 anställda i hela polisväsendet (5,8 procent).

* Statens pensionsverk, Sundsvall, 381 anställda (6,3 procent).

Källa: Statskontoret. (TT)

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.