Flera SVT-nomineringar till Stora Journalistpriset

Publicerad 30 oktober 2008 - 11:01
Uppdaterad 30 oktober 2008 - 16:11

Fredrik Önnevall, Svt:s korrespondent i Kina, nominerades i dag till Stora Journalistpriset.

"För en ödmjuk utrikesrapportering där stora världshändelser aldrig skymmer sikten för den enskilda människan", löd nomineringen i kategorin "Årets berättare 2008".

Fredrik Önnevall är stationerad i Peking och har som uppgift att bevaka, skildra och göra den delen av världen begriplig för tevetittarna.

I kategorin Årets berättare har även Tomas Axelsson, SVT, nominerats för dokumentären Klass 9A, "för ett i särklass lyckat experiment skildrat med fängslande kraft och värme."

Uppdrag granskning och Aktuellt nominerade
Magnus Svenungson och Pelle Westman på Uppdrag granskning nominerades i klassen "Årets avslöjande" för reportaget "Not my Business", om städare på McDonalds.

"För ett starkt reportage om den smutsiga hanteringen av dem som gör rent på hamburgerrestaurangerna när gästerna sover", löd nomineringen.

Eva Landahl på Aktuellt nominerades i klassen "Årets förnyare" för att "med stor beslutsamhet ha drivit arbetet med Öppen Redaktion där publiken löpande får insyn i det dagliga nyhetsarbetet och värderingar bakom redaktionella beslut."

Fredrik Önnevall och Göran Malmqvist intervjuar en kvinna som överlevde jordbävningen den 12 maj. Foto: Svt
Fredrik Önnevall och Göran Malmqvist intervjuar en kvinna som överlevde jordbävningen den 12 maj. Svt

Stora Journalistpriset
Stora Journalistpriset delas varje år ut av Bonnier AB för att främja goda yrkesprestationer inom journalistiken.

Förra året vann Sven Bergman, Joachim Dyfvermark och Fredrik Laurin på Uppdrag Granskning pris för dokumentärserien "JAS - de hemliga avtalen". Erik Fichtelius vann pris för dokumentären "Ordförande Persson".

Stora Journalistpriset är på 75.000 kronor och delas ut i fyra klasser: Årets avslöjande, Årets berättare, Årets förnyare och Lukas Bonniers Stora Journalistpris. Vinnarna utses den 20 november.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.