Besked om dödsorsak kan dröja

Publicerad 30 oktober 2008 - 11:59
Uppdaterad 30 oktober 2008 - 13:20

Trots att den rättsmedicinska utred- ningen är klar kan det dröja till nästa vecka innan dödsorsaken för den 29-åriga kvinnan som hittades död utanför Gällivare offentliggörs.

Carolinmordet

Orsaken är att polisen först vill kon- frontera den mordmisstänkte med resul- tatet. Det måste ske under förhör i närvaro av 50-åringens advokat, Leif Gustafsson. Enligt honom är inga nya förhör inplanerade förrän på måndag.

Gustafsson säger att han räknar med hårda förhör eftersom polisen nu har svart på vitt om dödsorsaken. -Det är väl då det egentligen sätter fart.

Advokaten har inte fått ta del av obduktionsresultatet. Det har däremot åklagare Ulrika Schönbeck.

Förhören kommer att hållas vid Porsöanstaltens häkte i Luleå, där 50-åringen befinner sig. Där har två förhör med mannen hållits den här veckan, i tisdags och onsdags.

50-åringen har under förhören hållit fast vid sin version om vad som hände när kvinnan dog. Den går ut på att han utanför Gällivare råkat i bråk med henne om hans bilkörning, vilket lett till att han knuffade henne så att hon slog huvudet i hans släp och avled.

Gällivare tingsrätt har beslutat att åtal mot 50-åringen ska väckas senast den 3 november.
-Men åklagaren har sagt att hon ska begära anstånd med det, och det kommer vi att medge, säger Leif Gustafsson.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.