Långtradare blockerade riksväg 68

Publicerad 31 oktober 2008 - 07:36
Uppdaterad 31 oktober 2008 - 11:01

Elva långtradare blockerade i morse riksväg 68 i höjd med Skinnskatteberg. En körde ned i diket sedan snön vräkt ned hela natten, uppgav polisen.

Från både Västmanland och Örebro län rapporteras om nedfallna träd.

Det har fallit 17 centimeter snö i Mockfjärd i Dalarna och på vissa håll i Götaland har det kommit 14 centi- meter, uppgav SMHI på förmiddagen.

Nederbörden var på väg österut men SMHI varnade för snö eller snöblandat regn längs Norrlandskusten från Ånger- manland och söderut.

-Det är samma sak varje år. De tunga fordonen fastnar i uppförsbackarna, sade polisens pressinformatör i Västmanland till TT på morgonen.

Från Småland rapporteras att lastbilar och personbilar med sommardäck blockerat vägar.

I går fick Ölandsbron stängas för tung trafik i nära sex timmar på grund av hårda vindar och snöfall.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.