Stort säkerhetspådrag kring författare

Publicerad 25 november 2008 - 14:06
Uppdaterad 25 november 2008 - 14:57

Två av världens mest dödshotade för- fattare, Roberto Saviano och Salman Rushdie, deltar i kväll vid ett semi- narium anordnat av Svenska Akademien på Börshuset i Stockholm.

Se samtalet i SVT

Samtalet mellan de två världsberömda författarna spelas in av SVT och sänds:

onsdagen 26 november i SVT2 & SVT24 kl. 13.30-15.30

fredagen 28 november i SVT2 & SVT24 fre 28 nov kl. 14.00-16.00

onsdagen den 17 december i SVT1 kl. 23.15-01.15

Programmet kommer även att kunna ses på SVT Play.

Rushdie har sedan länge en dödsdom över sig efter boken Satansverserna och Saviano hotas på grund av boken Gomorra om maffian i Neapel.

-När de rör sig på allmän plats är vi med, säger Ulf Göranzon, presstalesman för polisen i Stockholms län, till TT. Även Säpo är inkopplat i bevakningen. -Det sker ett fortlöpande utbyte av erfarenheter med Säpo, säger Göranzon.

Stöd i Sverige
Rushdie fördömdes 1989 i en fatwa - ett utlåtande om vad som är rätt enligt den religiösa lagen - av ayatolla Khomeiny.

Saviano har mottagit flera dödshot i och med boken som sålts i 1,2 miljoner exemplar bara i Italien. När boken filmatiserades ökade hoten ytterligare och ett "löfte" ska ha utfästs om att Roberto Saviano ska vara död innan jul.

I Sverige har Författarförbundet reagerat och uttalat sitt stöd för den hotade italienska författaren. Dessutom har riksdagsledamoten Cecilia Wikström (fp) startat ett upprop i Sveriges riksdag.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.