Nutek: Bilindustrins värde är överdrivet

Publicerad 28 november 2008 - 20:15
Uppdaterad 28 november 2008 - 20:28

Bilindustrins betydelse för den svenska ekonomin är kraftigt överdriven. Det säger statliga Nutek till Rapport, efter att man gjort en specialanalys av sambandet mellan fordonstillverkarna och andra branscher.

Fordonsindustri i kris

Det går en varselvåg över fordons industrin just nu. Facket och arbetsgivarna slåss tillsammans för att få regeringen att vidta åtgärder.
-De sysselsatta finns över hela Sverige, så den är väldigt betydelsefullt, säger Stefan Löfven ordförande för IF Metall.

Fordonsindustrin uppges ge extra jobb
Och stöd och argument får man från många håll. Att varje anställd i fordonsindustrin genererar flera andra jobb hos underleverantörer och i helt andra branscher har varit ett återkommande argument. Men det finns de som menar att fordonsfokuset är missriktat.

-Vi har rent hypotetiskt dragit ner sysselsättningen med 10.000 personer inom den västsvenska fordonsindustrin, den totala effekten blir 13.000 jobb bort till följd av att 10.000 jobb inom fordonsindustrin, säger Tore Englén, utredare på Nutek.

Och istället för tre eller fem jobb i andra branscher, skapas det enligt Nutek bara 0,3 jobb per fordonsindustriarbetare, men på IF Metall håller man inte med.

-Jag anser att det är för lågt räknat, även om Nutek skulle har rätt så är det ändå så att sett till andelen forskning, den produktutveckling som pågår och exportandelen, så är den fortfarande väldigt viktig för Sverige, säger Stefan Löfven ordförande för IF Metall.

Men skulle det vara något problem för argumentationen om det var 0,3 istället för tre, fyra eller fem?
-Man kan hålla på och dividera siffror fram och tillbaka, hur många som det direkt berör, jag tycker att det är betydlig fler än de 0,3 som Nutek hävdar, säger Stefan Löfven ordförande för IF Metall.

-Vi lever inte längre i ett industrisamhälle. Förändringen inom tjänstesektorn, neddragning där ger rimligtvis större effekter för sysselsättningen i Sverige, säger Tore Englén, utredare på Nutek.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.