För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Färre journalister dödade

Publicerad 30 december 2008 - 16:02

Antalet journalister som har dödats på grund av sitt yrke har minskat i år, visar uppgifter från den Paris- baserade organisationen Reportrar utan gränser.

62 journalister, bloggare och andra mediearbetare har dödats under året jämfört med 106 förra året. Däremot har hot och censur blivit vanligare, även i väst.

En av förklaringarna till det lägre dödstalet kan vara att många journa- lister tvingats att överge sitt yrke eller har lämnat de farligaste krigs- härdarna, enligt organisationen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.