Litauen: EU har ändrat sig om Ignalina

Publicerad 26 januari 2008 - 11:01
Uppdaterad 26 januari 2008 - 15:07

Litauens president Valdas Adamkus hävdar att EU har ändrat sig om kärnkraftverket Ignalinas stängning. EU ställde som villkor för Litauens EU-inträde att Ignalinaverket skulle stängas senast 2009.

Adamkus hävdar i dag i Ekots lördags- intervju att EU nu är berett att låta reaktorn vara i drift även efter den tidpunkten.

För bara tre månader sedan uppmanade EU:s energikommissionär Litauen att sluta prata om förlängd drift av kärn- kraftverket, som är av samma typ som den olycksdrabbade Tjernobylreaktorn.

Påminner om Tjernobyl
Orsaken till att Litauen vill gå ifrån löftet till EU är, enligt Ekot, att det går trögt i planeringen av det kraftverk som är tänkt ska ersätta den reaktor i Ignalina som fortfarande i drift.

Reaktorn i Ignalina har en konstruktion liknande den i Tjernobyl, där katastrofen 1986 inträffade. Enligt Valdas Adamkus är Ignalina reaktorn dock numer helt säker.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.