Ekonomin och Irak i Bushs årliga tal

Publicerad 29 januari 2008 - 00:33
Uppdaterad 29 januari 2008 - 09:08

USA:s ekonomi och Irakkriget präglade det sista stora tal, State of the union, som president George Bush höll till nationen i natt.

På lång sikt kan amerikaner vara säkra på ekonomisk tillväxt, sade han och manade kongressen att snabbt rösta igenom det stimulanspaket han lade fram i förra veckan.

Vad gällde kriget i Irak hävdade Bush att de amerikanska trupperna har fram- gång och att våldet minskat. Han varnade också för ett alltför snabbt tillbakadragande. Mer än 20.000 av 160.000 soldater ska dock tas hem.

"Kommer att besegras"
I sitt tal slog Bush fast att ytterligare tillbakadraganden måste avgöras utifrån situationen i Irak.

Bush tog även upp hot och terrorism i sitt sista stora tal.
-Al-Qaida är på fri fot i Irak men denna fiende kommer att besegras, sade han.

George Bush, som tidigare i år besökte Israel och Palestina signalerade att han kommer att lägga mycket tid på mellanösternfrågan i år.
-Tiden har kommit för ett demokratiskt Israel och ett demokratiskt Palestina att leva sida vid sida i fred, sade han.

"Säkra på tillväxt"
Den ekonomiska oron i USA präglade även talet. Landet skakas av en bolånekris och börserna har svängt kraftigt den senaste tiden.
-Många amerikaner är bekymmrade över vår ekonomiska framtid. Men, på lång sikt kan amerikanerna vara säkra på ekonomisk tillväxt, sade Bush.

Miljö och stamceller
Talet var även en hyllning till de forskare som i fjol lyckades framställa stamceller från vanliga hudceller. Bush utlovade även ytterligare anslag till vad han kallade etisk medicinsk forskning.
Stamcellsforskning har varit ett kontroversiellt ämne i USA.

Miljön ska stimuleras genom en ny, internationell miljöteknikfond. Två miljarder dollar utlovades till fonden.

Fakta: George W Bush

• George W Bush är USA:s 43:e president. Han tillträdde den 20 januari 2001 och valdes om i november 2004. Dessförinnan var han guvernör i Texas i sex år och affärsman.

• Bush föddes 1946 i Connecticut, växte upp i Texas och studerade vid Yale University. Han är gift med Laura, tidigare lärare och bibliotekarie, och paret har tvillingdöttrar.

• Hans far, George H W Bush, var USA:s president mellan 1989 och 1993.

• Enligt en genomsnitt av nationella opinionsundersökningar ger 34,3 procent av USA:s befolkning Bush godkänt. 61,7 procent tycker inte att han gör ett bra jobb.

Källa: Vita huset och Real Clear Politics (TT)

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.