Världens fröer till Svalbard

Publicerad 25 februari 2008 - 11:58
Uppdaterad 26 februari 2008 - 17:54

Omkring 4,5 miljoner fröprover från de viktigaste grödorna i världen kommer att samlas in och förvaras i ett fruset berg på Svalbard.

Tanken är att den här internationella fröbanken ska hjälpa till att bevara mångfalden bland världens grödor inför framtiden eftersom bland annat klimatförändringar hotar ekosystemen.

Att uppföra den globala fröbanken är "en av de mest innovativa och impone- rande handlingarna som gjorts för mänskligheten", hävdar Jacques Diouf som är generaldirektör vid FN-organet FAO.

Svalbard anses vara ett av de mest jordbävningssäkra områdena i världen. Ändå drabbades ön av ett litet skalv i förra veckan, dock inte så kraftigt att frölagret hotades.

Man diskuterade dock att eventuellt ställa in den stundande invigningsfesten.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.