Turkiska offensiven i Irak är över

Publicerad 29 februari 2008 - 10:06
Uppdaterad 29 februari 2008 - 12:14

Turkiets markoffensiv mot kurdiska rebeller i norra Irak är över. Det rapporterar det turkiska tv-bolaget NTV. Turkiets styrkor ska ha "uppnåt sitt militära mål" och soldaterna har återvänt hem uppgav militären i dag.

USA har pressat Turkiet hårt för att snabbt avsluta räden in i Iraks kur- diska områden. Markoffensiven mot PKK:s baser inleddes för drygt en vecka sedan.

Under de senaste månaderna har PKK genomfört fler och mer framgångsrika attacker mot turkiska armén från gerillans baser i Irak än på länge.

"Begränsat"
Enligt en amerikansk talesman i Irak är det för tidigt att tala om tillbakadragande av trupperna, rapporterar Reuters. Talesmannen sade att det rörde sig om "ett begränsat antal trupper."

Turkiska stridsflyg bombade under natten rebellfästen i bergen i norra Irak, men på morgonen rapporterades inga stridshandlingar

Offensiven i Irak

Turkiets offensiv inleddes den 21 februari.

Den var riktad mot de uppskattningsvis 4.000 kurdiska PKK-rebeller som har baser i irakiska Kurdistan, varifrån de utför attacker i sydvästra Turkiet, där de kämpar för kurdiskt självstyre.

Turkiets militär uppger att 237 rebeller och 24 turkiska soldater dödades i den åtta dagar långa markoffensiven.

PKK hävdar att gerillan dödat över 100 turkiska militärer.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.