Publicerad 29 februari 2008 - 10:06 Uppdaterad 29 februari 2008 - 12:14
Turkiets markoffensiv mot kurdiska rebeller i norra Irak är över. Det rapporterar det turkiska tv-bolaget NTV. Turkiets styrkor ska ha "uppnåt sitt militära mål" och soldaterna har återvänt hem uppgav militären i dag.
USA har pressat Turkiet hårt för att snabbt avsluta räden in i Iraks kur- diska områden. Markoffensiven mot PKK:s baser inleddes för drygt en vecka sedan.
Under de senaste månaderna har PKK genomfört fler och mer framgångsrika attacker mot turkiska armén från gerillans baser i Irak än på länge.
"Begränsat" Enligt en amerikansk talesman i Irak är det för tidigt att tala om tillbakadragande av trupperna, rapporterar Reuters. Talesmannen sade att det rörde sig om "ett begränsat antal trupper."
Turkiska stridsflyg bombade under natten rebellfästen i bergen i norra Irak, men på morgonen rapporterades inga stridshandlingar
Offensiven i Irak
Turkiets offensiv inleddes den 21 februari.
Den var riktad mot de uppskattningsvis 4.000 kurdiska PKK-rebeller som har baser i irakiska Kurdistan, varifrån de utför attacker i sydvästra Turkiet, där de kämpar för kurdiskt självstyre.
Turkiets militär uppger att 237 rebeller och 24 turkiska soldater dödades i den åtta dagar långa markoffensiven.
PKK hävdar att gerillan dödat över 100 turkiska militärer.