Stort isflak bryts ned i Antarktis

Publicerad 26 mars 2008 - 03:46
Uppdaterad 26 mars 2008 - 21:48

Ett stort stycke av Wilkins-isflaket i Antarktis har börjat brytas ned till följd av den snabba uppvärmningen i regionen. Det visar satellitbilder från universitetet i Colorados Nationella snö- och isdatacenter.

Video

Området som kollapsat är cirka 415 kvadratkilometer. -Isblock efter isblock rasar och smulas sönder, säger Ted Scambos, ledande forskare vid centret.

Wilkins-flaket består av över 13.000 kvadratkilometer flytande is, men enligt forskaren kan mer än halva flaket gå förlorat de närmaste åren.

Flaket är beläget sydväst om Antarktishalvön,omkring 160 mil söder om Sydamerika. Det stycket som är borta motsvarar ungefär fyra Manhattan i storlek.

Flaket krossas fullständigt
-Flaket bryts inte bara av och en bit flyter bort, utan det krossas fullständigt. Den här sortens händelse ser vi inte ofta. Man vill förstå den bättre eftersom det kan leda till en totalförlust av isflaket, tillade Ted Scambos vid snö- och isdatacentret.

Scambos sade också att en stor del av isflaket nu bara har stöd av en tunn remsa is. Det sista "isstödet" kan komma att kollapsa och hälften av det totala isflaksområdet kan gå förlorad de närmaste åren.

Den brittiske Antarktisforskaren David Vaughan säger i ett uttalande: "Det här flaket hänger på en skör tråd".

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.