Mugabes parti vann inte över MDC

Publicerad 26 april 2008 - 12:58
Uppdaterad 26 april 2008 - 13:20

Zimbabwes president Robert Mugabe och hans parti Zanu-PF kan inte längre ifrågasätta oppositionens seger i par- lamentsvalet.

Valet i Zimbabwe

När rösterna hade räknats om i 14 av 23 valdistrikt i dag stod det klart att valresultatet står fast; opposi- tionspartiet Rörelsen för demokratisk förändring (MDC) fick majoritet i parlamentet.

Det är första gången på 28 år som oppositionen vinner över regimen.

FN:s säkerhetsråd ska på tisdag diskutera krisen i Zimbabwe.

Däremot har fortfarande inget resultat i presidentvalet offentliggjorts.

I dag bekräftade också den zimbabwiska polisen att 215 personer som dagen innan befunnit sig i MDC:s högkvarter i huvudstaden Harare - i en byggnad som heter Harvest House - hade gripits.

"Polisen grep 215 personer i Harvest House på fredagen", skrev den Mugabevänliga tidningen The Herald på lördagen och citerade polistalesmannen Wayne Bvudzijena som också sade att de gripna skulle utredas om de " deltagit i olika politiskt motiverade kriminella aktiviteter runt om i landet".

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.