Dystert 2007 i Amnestyrapport

Publicerad 28 maj 2008 - 07:43
Uppdaterad 28 maj 2008 - 10:02

Det är i dag 60 år sedan FN:s allmänna förklaring av de mänskliga rättig- heterna antogs. Men enligt Amnestys årliga rapport, som publiceras i dag, har läget i världen inte blivit mycket bättre.

Amnestys rapport tittar på läget för de mänskliga rättigheterna i 150 län- der. 2007 visade sig vara ett dystert år där tortyr förekom i 81 länder och yttrandefriheten var starkt begränsad i minst 77 länder.

Amnesty efterlyser ledare som förnyar engagemanget för mänskliga rättigheter och som håller sig till FN-stadgarna.

"60 års misslyckande"
Irena Knah, Amnesty Internationals generalsekreterare, kallar tiden sedan de mänskliga rättigheterna antogs 1948 för "60 års misslyckande för de mänskliga rättigheterna".

Det saknas moraliskt ledarskap i världen, anser Amnesty International och riktar skarp kritik mot stormakterna:

Stäng Guantanamo
USA måste sluta stödja diktaturstater, stänga Guantanamobasen på Kuba och hemliga fängelser runt om i världen och otvetydigt avstå från och fördöma tortyr och övergrepp.

Ett allt starkare Kina måste sluta avrätta fångar, överutnyttja sin egen arbetskraft, ge sina medborgare press-, organisations- och yttrandefrihet samt bistå till att stoppa övergreppen i Zimbabwe, Darfur och Burma.

Ett allt mäktigare Ryssland måste också tillhandahålla press-, organisations- och yttrandefrihet, förbättra rättsväsendet, minska korruptionen och se till att våldet upphör i Tjetjenien.

Kritik också till Sverige
Inte heller Sverige och övriga EU-länder har rätt att predika moral, anser Amnesty International, när medlemsstater begränsar flyktingars rörlighet - eller samarbetar med CIA för att gömma och/eller transportera fångar till tortyr och övergrepp i det så kallade kriget mot terrorismen.

Irene Khan ser hoppet i en ökad medvetenhet om mänskliga rättigheter på lokal och individuell nivå; bland Burmas munkar, pakistanska jurister eller kvinnor i ett utbildningsprogram i norra Bangladesh.

"Världens ledare nonchalerar denna medvetenhet på egen risk", skriver Khan.

Fler demokratier
Men det finns positiva utvecklingar i rapporten. Bland annat har FN:s generalförsamling antagit ett moratorium mot avrättningar, och fler länder är demokratier i dag än för 60 år sedan.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.