Mugabe mot jordskredsseger i valet

Publicerad 28 juni 2008 - 16:04
Uppdaterad 28 juni 2008 - 20:10

Enligt officiella källor går den sit- tande presidenten Robert Mugabe mot en storseger i presidentvalet i Zim- babwe som avfärdats av oppositionen.

Andra valomgången i Zimbabwe

Statsägda medier rapporterar om rekordhögt valdeltagande trots att biståndsarbetare i huvudstaden Harare uppfattat det som lågt. Mugabe svärs troligen in som president i morgon.

Motkandidaten Morgan Tsvangirai som vann första valomgången stod kvar på röstsedlarna trots att han drog sig ur för en vecka sedan. Hans skäl var upprepade gripanden och våldsamheter mot anhängare i hans parti MDC.

Rösterna i det omstridda valet räknades dagen efter det att Mugabe trotsat världen som vädjade att valet skulle avblåsas. Eftersom Mugabe själv var ensam kandidat rådde det ingen tvekan om att hans 28 år vid makten skulle följas av en ny mandatperiod.

Den statsägda tidningen Herald rapporterade att valdeltagandet var rekordhögt och att detta är ett slag i ansiktet på världens ledare som vågat kritisera Mugabe.

Röstsedlar kontrollerades
Men i Chitungwizadistriktet söder om Harare såg ett ögonvittne hur väljarna tvingades lämna över serienumren på sina röstsedlar och sina identitetspapper till en av Mugabes män så att mannen kunde kontrollera hur de röstat.

Oppositionsledaren Morgan Tsvangirai och hans parti MDC som besegrade Mugabes parti i valets första omgång den 29 mars kallade valet för en fars. Sedan presidentvalets förra omgång har MDC:s ledare hotats, trakasserats och gripits. Därför valde Tsvangirai för en vecka sedan att hoppa av valet och sedan en tid tillbaka befinner han sig på Nederländernas ambassad.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.