Vattenkris i New Delhi

Publicerad 29 juli 2008 - 13:24
Uppdaterad 29 juli 2008 - 13:56

Bristen på vatten i Indiens huvudstad New Delhi är akut och staden står inför en varaktig vattenkris, visar en studie från landets handelskammare.

Situationen kommer att förvärras ytterligare den närmaste tiden vilket kommer att leda till fler vattenrela- terade konflikter, enligt rapporten som publiceras i Times of India.

Bristen på vatten beror bl.a. på läckor och att många inofficiella tappställen upprättats.

Förorenat vatten i bl.a. floden Jamuna är också ett stort problem.

Omfattade svinn
Nästan hälften av New Delhis ledningsvatten försvinner på vägen, jämfört med 10-20 procent i städer i andra utvecklingsländer.

Vattensvinnet gör att New Delhis vattenverk endast kan ta betalt för 56 procent av det vatten som distribueras. Det skapar ett årligt inkomstbortfall på motsvarande tre miljarder kronor per år.

Omkring 4,3 miljarder liter avloppsvatten rinner dagligen ut i floden Jamuna. Halten av kolibakterier i floden - som är ett inferno av fekalier och bubblande metangas, är 100.000 gånger högre än gränsvärdet för att det ska vara säkert att bada.

Omkring 17,5 miljoner människor bor i New Delhi.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.