Medvedev lägger skulden på Saakasjvili

Publicerad 27 augusti 2008 - 03:51
Uppdaterad 27 augusti 2008 - 11:26

I en kolumn i Financial Times lägger den ryske presidenten Dmitrij Medvedev skulden för krigsutbrottet på den georgiske presidenten Micheil Saakasj- vili.

Video

Konflikten kring Georgien

"Bara en galning kunde sätta så mycket på spel. Trodde han att Ryssland skulle stå passivt när han överföll den sovande staden Tschinvali och mördade hundratals civila, de flesta ryska medborgare?" undrar Medvedev.

Väst har provocerat fram konflikten genom att erkänna Kosovos "olagliga självständighetsförklaring från Serbien", skriver han vidare.

Han skriver att Ryssland framhållit att det efter Kosovo är omöjligt att säga åt abchazier, osseter och andra folkgrupper runt om i världen som strävar efter självständighet att det som är bra för kosovoalbanerna inte är det rätta för dem.

-I internationella relationer kan man inte ha en regel för vissa och andra regler för andra", argumenterar Medvedev.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.