Världens största tomatkrig i Bunol

Publicerad 27 augusti 2008 - 15:12
Uppdaterad 28 augusti 2008 - 16:03

Tusentals människor samlades i den spanska småstaden Bunol i dag. Skälet: Att delta i det årliga tomatkriget under festivalen La Tomatina.

Det årliga matkriget drar besökare från hela världen till den vanligtvis lugna småstaden som ligger fyra mil norr om Valencia på den spanska östkusten.

Under en timmes tid kastar man tomater på varandra så att alla som vågar vara ute på gatorna blir genomdränkta i den röda sörjan. Det brukar gå åt sisådär 100.000 kilo tomater innan festen är slut.

Därefter bjuder traditionen på att alla hoppar ner i floden samtidigt som räddningstjänsten spolar gatorna rena.

La Tomatina ska enligt ryktet ha startat på 40-talet när några vänner helt plötsligt började kasta sin lunch på varandra nära ett grönsaksstånd på stadens torg. Nästa år möttes de igen och gjorde likadant - och på så sätt skapades traditionen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.