EU överväger sanktioner mot Ryssland

Publicerad 28 augusti 2008 - 11:56
Uppdaterad 28 augusti 2008 - 13:39

EU-länderna överväger att införa sanktioner mot Ryssland med anledning av krisen i Georgien, sade EU:s ordförandeland Frankrikes utrikes- minister Bernard Kouchner i dag.

Konflikten kring Georgien

Unionens utrikesministrar ska träffas på måndag i ett extrainsatt toppmöte. Ryske utrikesministern Sergej Lavrov kallar diskussionerna inom EU för "en demonstration av komplett förvirring".

Tysklands utrikesminister Frank-Walter Steinmeier sade i dag att Ryssland bör tillåta en internationell utredning om de ryska påståendena om övergrepp av georgisk militär i Sydossetien.

Diskussionerna inom EU om sanktioner mot Ryssland stammar ur en "sjuk fantasi", säger Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

-Min vän Kouchner sade att vi inom kort ska angripa Moldavien, Ukraina och Krim... men det är en sjuk fantasi, och det gäller förmodligen talet om sanktioner också, sade Lavrov.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2008

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.