rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Ordförande Gymnasienämnden:

Försvarar Grennaskolans regler

Publicerad 15 december 2011 - 13:50
Uppdaterad 16 december 2011 - 09:34

-Grennaskolan är i grunden en mycket bra skola, men debatten har tagit en olycklig vändning. Det säger gymnasienämndens ordförande i Jönköping Peter Jutterström (M).

Peter Jutterström var under fyra år och fram till våren 2011 ordförande i Grennaskolans styrelse. Han försvarar skolans ordningsregler som enligt Skolinspektionen innehåller rättsosäkra bestraffningsingredienser.

- Alla som går på Grennaskolan vet t ex att om de avslöjas med narkotikabruk innebär det relegering. De reglerna måste finnas, säger han.

Syftet är enligt Peter Jutterström både att avskräcka andra elever från missbruk och för att föräldrar ska känna sej trygga att placera sina barn på skolan. Däremot säger Peter Jutterström att han aldrig har hört talas om några kränkningar och maktuppfostran mellan skolans äldre och yngre elever.

125 elever bor på skolan
Grennaskolan Riksinternat AB är ett helägt kommunalt bolag med enbart politiker i styrelsen. Cirka 125 av skolans elever bor på Riksinternatet medan ungefär lika många är s k externatelever som inte bor på skolan. För dem fungerar Grennaskolan som en vanlig gymnasieskola.

Enligt socialdemokraten Tord Sundqvist behöver en internatskola stränga ordningsregler.

- Men om våra regler är för stränga kommer vi självklart att rätta oss efter Skolinspektionens kritik, säger Tord Sundqvist till Jönköpingsnytt.

Lennart Broman
lennart.broman@svt.se
Karin Avenäs

 

Ansvarig utgivare Smålandsnytt/Jönköpingsnytt: Lotta Orstadius

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.