rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Februari - dödlig månad för småfåglar

Publicerad 21 februari 2012 - 08:28
Uppdaterad 21 februari 2012 - 09:21

Under februari svälter flest småfåglar ihjäl eftersom det är svårt att hitta mat. Men ornitologen Ola Bondesson menar att vi kan rädda många fåglar genom att mata dem.

- Många letar sig nog fram till de fågelbord som finns. Det blir räddningen för många att vi håller på att mata vinterfåglar, säger Ola Bondesson.

Många småfåglar har det tufft så här års. Enligt ornitologen Ola Bondesson dör över 50 procent av småfåglarna under sitt första levnadsår och många av dem dör just i februari.

- Det är inte kylan i sig som är problemet, utan det är att få tag på föda, så att de kan hålla kroppsvärmen under hela natten.

Köldknäpp i februari
Februari är den månad då fåglarna är i sämst kondition när vintern tärt på dem. Det är inte heller ovanligt att det blir köldknäppar i februari, säger Ola.

Den varma förvintern har också enligt Ola Bondesson bidragit till att en del fåglar som till exempel Rödhaken har lurats att stanna kvar, och då är det tur att många väljer att mata fåglar.

Clary Kroon
clary.kroon@svt.se

 

Ansvarig utgivare Smålandsnytt/Jönköpingsnytt: Lotta Orstadius

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.