Buttle leder i stenhård guldkamp

Publicerad 21 mars 2008 - 17:23
Uppdaterad 21 mars 2008 - 18:33

Kanadensaren Jeffrey Buttle leder inför friåkningen i morgon, men det är stenhårt i täten. Ner till sexan Brian Joubert skiljer bara 4,35 poäng.

Buttle fick 44,07 för tekniken, klart bäst i kortprogrammet, och 38,03 för presentationen. Alla de övriga på topp sex - Weir, Takahashi, Verner, Lambiel och Joubert - hade högre presentationspoäng men Buttles 82,10 totalt räckte för att ta ledningen.

Förhandsfavoriterna kom på rad i tävlingen och avlöste emellanåt varandra i täten. Dock var det två av toppnamnen som inte lyckades fullt ut. Stephane Lambiel hade en del problem i sina hopp och Brian Joubert fick två poängs avdrag, bland annat för ett fall.

Joubert hyllade publiken
-Jag är sexa, men inte så långt efter. Det blir svårt, men jag ska ge allt jag kan i morgon, sa Joubert efteråt.

Han var besviken med att hoppningen inte satt perfekt men var totalt sett nöjd:

-Publiken var fantastisk, det var kul att åka i kväll.

Amerikanen Johnny Weir ligger tvåa och japanen Daisuke Takahashi trea inför herrarnas fria program på lördag.

Resultat, herrarnas kortprogram

1) Jeffrey Buttle, Kanada, 82,10 poäng
2) Johnny Weir, USA, 80,79
3) Daisuke Takahashi, Japan, 80,40
4) Tomas Verner, Tjeckien, 79,87
5) Stephane Lambiel, Schweiz, 79,12
6) Brian Joubert, Frankrike, 77,75
7) Patrick Chan, Kanada, 72,81
8) Takahiko Kozuka, Japan, 70,91
9) Kevin Van der Perren, Belgien, 70,24
10) Kristoffer Berntsson, Sverige, 69,02
13) Adrian Schultheiss, Sverige, 66,45

lördag 28 januari

Konståkning  22:26
Konståkning  17:15

fredag 27 januari

Konståkning  16:54

torsdag 26 januari

Konståkning  19:45
Konståkning  09:00

torsdag 19 januari

Konståkning  10:09

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.