rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Louise Dursjö och Sebastian Larsson får jobb inom IT

IT-bolagen skriker efter arbetskraft

Publicerad 6 maj 2011 - 15:03
Uppdaterad 6 maj 2011 - 17:25

300 nya IT-konsulter behövs det här året bara i Blekinge. Det konstaterar Telecom City i Karlskrona.
Blekingenytt har träffat två studenter som nu får jobb i IT-branschen, Louise Dursjö och Sebastian Larsson.

SVT Play

Richard Lidén, är avgående chef för Telecom City och enligt honom är att det är lysande tider för IT-konsulterna.
- Här pratar vi om fem procents arbetskraftsbrist i stället för arbetslöshet, säger han.

För att knyta till sig välutbildade studenter från Blekinge tekniska högskola, BTH, har IT-konsultbolaget Cybercom i Karlskona under våren låtit åtta studenter prova på ett riktigt konsultuppdrag åt Ericsson. Nu får fyra av studenterna fast jobb.

Hon och Sebastian Larsson tar sina examina i år och har tillsammans med sex andra BTH-studenter deltagit i projektet. och nu blir det jobb.
- Det är nice, säger Louise Dursjö.

Alla verkar nöjda. Inte minst Cybercom som på det här sättet får tillgång till bra medarbetare.
- Det är ju ett sätt för både oss och uppdragsgivaren att hitta rätt personer som är lämpliga som IT-konsulter, säger Johan Persbeck, platschef på Cybercom i Karlskrona.

 

Ansvarig utgivare Sydnytt/Blekingenytt: Per Lärka

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.