För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Kommunals medlemmar får rätt till heltid i kommunen
Kommunalare får rätt till heltid
Publicerad 9 februari 2012 - 13:54 Uppdaterad 10 februari 2012 - 18:49
KARLSKRONA | Karlskrona kommun och fackförbundet Kommunal är överens om ett nytt avtal som ger fackets medlemmar rätt till heltid.
Kommunal har cirka 2 500 tills vidareanställda medlemmar som arbetar i Karlskrona kommun. De finns främst inom äldreomsorgen och barnomsorgen, men arbetar även inom kommunens kök-, städ- och vaktmästeriavdelningar.
För att tillmötesgå önskemål om heltidstjänster kan det i vissa fall bli aktuellt för anställda att utföra vissa arbetsuppgifter inom andra förvaltningar än den "egna". I morgon, fredag, undertecknas avtalet av personaldelegationens ordförande Börje Dovstad (FP) och Kommunals ombudsman Eva Strömqvist.
Karlskrona kommun har cirka 5 500 anställda totalt.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.