Sport > Fotboll
Allsvenskan | Damallsvenskan | Landslagen | Resultat | TV-guide

Ljungberg är hundra procent

Publicerad 4 juni 2008 - 19:49
Uppdaterad 4 juni 2008 - 23:31

En lugn och harmonisk Fredrik Ljungberg träffade pressen efter den första träningen på schweizisk mark och förklarade att han var fit for fight.

Sverige

Fredrik Ljungberg

-Jag är 100 procent frisk, det kan jag garantera, sa Ljungberg på den direkta frågan om formen.

Ljungberg som deltog i hela träningen för fullt medgav dock att han tänkte gå på sprutor under turneringen för säkerhets skull.

De enda som inte deltog fullt ut var Johan Elmander som tränade rehab på hotellet och Markus Rosenberg som klav av när det blev spelövningar och sökte skydd från regnet.

-Vädret påminner lite om England, sa Ljungberg och flinade

Johan Lundell

tisdag 29 juli 2008

fotbollsem  11:46

måndag 30 juni 2008

fotbollsem  23:11
fotbollsem  15:30
fotbollsem  13:36
fotbollsem  12:22
fotbollsem  10:31
fotbollsem  10:21
fotbollsem  00:29

söndag 29 juni 2008

fotbollsem  23:40
fotbollsem  23:35

Pops: "Maradona mot Lagerbäck ska bli så häftigt"

André Pops är programledare för SVT:s VM-studio under fotbollsfesten i Sydafrika. Uppladdningen består av mycket surfande och tv-tittande.

Domare Hansson laddar för VM

Domare Martin Hansson är ett av de svenska inslagen vid fotbolls-VM i Sydafrika som inleds den 11 juni.

Så spelas fotbolls-VM

Alla matcher och tv-tider för fotbollsfesten med start den 11 juni. SVT sänder både i tv och på webben.

Ditt lag på svt.se/sport

Här nedan finner du de senaste nyheterna om just ditt lag:

Brommapojkarna

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.