hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

"De två tsarerna"

SVT:s korrespondent om presidentskiftet

Rapport
Publicerad 7 maj 2008 - 11:33
Uppdaterad 7 maj 2008 - 11:48

I ryska dagstidningar läser jag att tryckerierna har arbetat övertid för kunna leverera alla beställda foton och affischer på Dmitrij Medvedev inför installationen. Och visst ser man sådana på stan.

Stora kranar har monterats upp utanför Kremls murar här i Moskva, där flygande kameror ska fånga ögonblicket då den nye presidenten anländer till sin nya arbetsplats.

Det är Medvedevs stora dag, men han är inte ensam i rampljuset.
Sällan, om ens aldrig, hör jag Medvedevs namn nämnas utan att höra Vladimir Putins i samma andetag.

Tandemparet
Den oberoende radiostationen Echo Moskvy talar om "de två tsarerna". En annan vanlig variant är "tandemparet". Någon enstaka gång har jag hört uttrycket "dynamiska duon" användas.

Det är första gången i Rysslands historia som ett statsöverhuvud tar ett kliv nedåt och åtar sig en underordnad maktposition. Medvedev/Putin är således de ryska mediernas favoritämne just nu. Folk pratar om det på stan. Det diskuteras och analyseras på längden och tvären.

Många frågor
Hur ska samarbetet mellan de båda makthavarna fungera? Kommer det att fungera? Kommer en del av presidentens maktbefogenheter att föras över till premiärministern, det vill säga Putin, i Vita Huset?

Många frågor, men få vågar sig på att försöka besvara dem i förtid.

Enligt en ny rysk opinionsundersökning tror hela 67 procent av de tillfrågade att Putin också i fortsättningen kommer att utöva den verkliga makten i Ryssland. Bara 22 procent tror att Medvedev kommer att styra landet på egen hand.

Improvisation
Allt tyder på att en av Medvedevs första uppgifter som president blir att utse Vladimir Putin till premiärminister. Sedan är det fritt fram för improvisation, det medger till och med Medvedev själv.

Det kommer säkert inte som någon överraskning för Dmitrij Medvedev att han ständigt får finna sig i att vistas i Putins skugga. Men jag undrar hur han tänker ensam på sin kammare när kameralamporna slocknar.

Och jag undrar också om de Putin-porträtt som sitter på alla väggar runt om i landet kommer att plockas ned för att ge plats åt de nytryckta Medvedev-porträtten. Eller om de båda tsarerna kommer att sitta där, sida vid sida....

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.